Wtorek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 907
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Wybory w Gimnazjum nr 3

Piątek, 13 marca 2015, 10:39
Aktualizacja: 22:40
Autor: red.
Świdnica: Wybory w Gimnazjum nr 3
Fot. użyczone
Wybory książek w bibliotece Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Sportowymi im. gen. Mariusza Zaruskiego w Świdnicy odbyły się w czwartek, 12 marca. Biblioteka szkolna zmieniła się w lokal wyborczy. Z tej okazji nauczyciele–bibliotekarze: pani Wanda Śliwowska i pani Monika Godula przygotowały specjalny wystrój czytelni – na szafach bibliotecznych zawieszono kolorowe karty z cytatami na temat książek, a na wielkiej planszy korkowej pojawiła się gazetka o czytaniu. Nad całością czuwała kolorowa sowa – symbol mądrości.

Wybory zorganizowano w celu poznania i upowszechnienia faktycznych zainteresowań uczniów, aby dzięki temu dostosować księgozbiór biblioteki szkolnej do ich oczekiwań czytelniczych.

Ponadto takie wydarzenia są znakomitym sposobem na kształtowanie postaw obywatelskich i omówienie zasad organizacji wyborów.

W centrum czytelni stanęła wielka urna, do której uczniowie wrzucali swoje karty wyborcze. Wzbudziło to wśród naszych gimnazjalistów poczucie odpowiedzialności, ponieważ pierwszy raz mogli poczuć się jak pełnoprawni wyborcy. Nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwała komisja wyborcza w skład której wchodziły uczennice klas pierwszych i trzecich: Jagoda Głogowska, Khrystyna Vitiv, Justyna Kutyło, Alicja Januś, Natalia Walter, Roksana Wiaderna. Obowiązkiem komisji było sprawdzanie obecności na listach wyborczych oraz wydawanie kart do głosowania. W wyborach wzięli udział uczniowie ze wszystkich klas gimnazjum. Głosowali również nauczyciele i dyrekcja szkoły.

Na kartach wyborczych należało podać trzy tytuły książek, które według naszych uczniów powinny znaleźć się w naszej bibliotece szkolnej.

Impreza w Gimnazjum nr 3 jest częścią Ogólnopolskich Wyborów Książek, organizowanych z inicjatywy czasopisma „Biblioteka w Szkole”, pod patronatem pani minister Edukacji Narodowej Joanny Kluzik-Rostkowskiej. Dzięki nim można będzie dowiedzieć się u źródła, co chcą czytać sami zainteresowani uczniowie gimnazjum. Wyniki szkolnego głosowania zostaną przesłane do redakcji „Biblioteki w Szkole” i pozwolą poznać preferencje czytelnicze młodych Polaków. Będą przekazane pani minister edukacji narodowej oraz opinii publicznej jako ważny element dyskusji o kanonie lektur i gustach czytelniczych uczniów.

Wybory książek to zajęcia z edukacji obywatelskiej w praktyce, znakomita szkoła demokracji i kształtowania postaw, dzięki której uczniowie mogą wyrazić swoje zdanie na temat tego, co powinno znaleźć się w zbiorach biblioteki szkolnej. A przy tym świetna zabawa w dorosłość i odpowiedzialność za swoje wybory.

(Gim-3)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group