Czwartek, 20 stycznia
Imieniny: Fabiana, Sebastiana
Czytających: 589
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Wybrali wariant

Środa, 25 listopada 2020, 13:10
Autor: red
Świebodzice: Wybrali wariant
Fot. UM Świebodzice
„Studium Korytarzowe wraz z Analizą Techniczno–Ekonomiczno–Logistyczną rozbudowy/budowy autostrady A4 na odcinku Wrocław Krzyżowa”.

W ramach realizacji przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad zadania pn. „Studium Korytarzowe wraz z Analizą Techniczno-Ekonomiczno-Logistyczną rozbudowy/budowy autostrady A4 na odcinku Wrocław Krzyżowa”, Gmina Świebodzice opowiedziała się za wykonaniem wariantu S5W1a.

Miasto nie posiada obwodnicy Wałbrzych-Dobromierz i Wałbrzych-Strzegom, dlatego ruch pojazdów prowadzony jest drogą krajową nr 34 i drogą wojewódzką nr 374 przez centrum miasta, które ma ścisłą, zwartą zabudowę, miejscami zabytkową. Ponadto ruch tranzytowy prowadzony tymi drogami powoduje brak płynności i nie zapewnia przepustowości, co stwarza zagrożenie dla użytkowników dróg. Jest to również szczególnie uciążliwe dla mieszkańców Świebodzic, ponieważ przejazd pojazdów przez centrum zwiększa ilość spalin, hałasu i drgań przenoszonych na budynki i ludzi. Dlatego Gmina od samego początku kładzie nacisk na wdrożenie rozwiązania, które byłoby optymalne dla miasta, a mianowicie wykonanie niezbędnego węzła na skrzyżowaniu projektowanej drogi ekspresowej S5 z drogą wojewódzką nr 374 (ul. Strzegomską). Podyktowane jest to położoną w północnej części miasta Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną INVEST PARK. Rozwój miasta i strefy ekonomicznej związany jest bezpośrednio z możliwością podłączenia do planowanej drogi ekspresowej S5.

W kwietniu Gmina zwracała się do WYG International Sp. z o.o. (wykonawcy dokumentacji projektowej) opracowujących studium korytarzowe z prośbą o zlokalizowanie węzła na skrzyżowaniu projektowanej S5 z drogą wojewódzką nr 374. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad także została poinformowana o proponowanym rozwiązaniu. Za wariantem korzystnym dla miasta Świebodzice argumentował burmistrz miasta Paweł Ozga podczas telekonferencji, która odbyła się 9 lipca. Odpowiedź GDDKiA była negatywna. Jako powód podano bliskość wnioskowanego przez gminę dodatkowego węzła z drogą wojewódzką nr 374, od zaplanowanego już węzła ŚWIEBODZICE na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 35.

Nie ma obecnie przepisu, który uniemożliwiałby budowę drugiego węzła w odległości ok. 4 km od istniejącego. Dlatego burmistrz miasta Paweł Ozga zwrócił się do Senator i Posłów z okręgu o pomoc w przekonaniu GDDKiA o ogromnej potrzebie zaprojektowania i budowy dodatkowego węzła w Świebodzicach. Ponadto wskazał, że należy uwzględnić przeprowadzenie drogi w możliwie największej odległości od zabudowań mieszkalnych dzielnicy Ciernie, tak aby wzmożony ruch nie był uciążliwy dla mieszkańców. Proponowane rozwiązania wpłynęłyby w dużej mierze na poprawę warunków życiowych mieszkańców Świebodzic.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group