Środa, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 987
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krzyżowa: Wybudują ogród

Niedziela, 6 grudnia 2020, 7:35
Aktualizacja: 9:36
Autor: red
Krzyżowa: Wybudują ogród
Fot. użyczone
Wbicie szpadla pod budowę ogrodu ekologicznego w Krzyżowej – 3.12.2020.

Na przylegającym do ośrodka Fundacji „Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego terenie, między fosą a rzeką Piławą, na razie jest szczere pole. Ale dziś, 3-go grudnia, zaczęło się to zmieniać. Rękami Zarządu Fundacji i koordynatora projektu wbity został pierwszy szpadel pod budowę ekologicznego ogrodu edukacyjnego, który będzie tu powstawał w nadchodzących miesiącach. Goście, którzy odwiedzą w przyszłym roku Krzyżową, będą mogli korzystać z nowej oferty i poznawać tajniki ekologicznej uprawy roślin - uprawy, która działa w zgodzie z naturą i opiera się w możliwie największym stopniu na wykorzystywaniu naturalnych procesów jako sprzymierzeńców w prowadzeniu ogrodu.

Podobnie jak większość przedsięwzięć fundacyjnych, także budowa ogrodu jest projektem międzynarodowym, realizowanym we współpracy z berlińską organizacją Slow Food Deutschland e.V., dzięki dofinansowaniu ze środków Deutsche Bundesstiftung Umwelt - fundacji z siedzibą w Osnabrück, która od początku lat 90-tych wspiera działania na rzecz ochrony środowiska. W ramach inwestycji przewidziane jest utworzenie części warzywnej, zielnika oraz sadu. Ponadto wśród malowniczo rosnących dębów powstanie tzw. ogród leśny - idealne miejsce na spacer oraz odpoczynek, zwłaszcza w upalne dni.

Ciekawostką jest fakt, że budowa ogrodu jest jednocześnie urzeczywistnieniem jednego z niezrealizowanych do tej pory zapisów statutowych Fundacji, mówiących o tym, że oprócz działalności na rzecz dialogu i porozumienia Fundacja „Krzyżowa" powinna w swojej działalności uwzględnić prowadzenie ekologicznego gospodarstwa, nawiązując w ten sposób do pierwotnej funkcji obiektu, w którym do roku 1990 funkcjonowało gospodarstwo rolne. Ogród w Krzyżowej będzie mógł się w ten sposób stać namiastką tego gospodarstwa, które wyobrażali sobie założyciele Fundacji na początku lat 90-tych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group