Wtorek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 1004
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Wychowankowie domu dziecka na swoim

Sobota, 16 października 2010, 9:33
Aktualizacja: 11:12
Autor: Ula
Świebodzice: Wychowankowie domu dziecka na swoim
Fot. użyczone
Mieszkanie chronione dla czterech pełnoletnich wychowanków domu dziecka stworzyło Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy przy pomocy Urzędu Miasta w Świebodzicach. To dziewięćdziesiąt metrów kwadratowych, o które zadbać będą musieli młodzi ludzie. Ale będą mieli wsparcie specjalistów.

Podopieczni domów dziecka, którzy osiągną pełnoletniość, muszą się wyprowadzić. Gdzie? No właśnie… To wyjątkowo trudna dla nich sytuacja. Dla osób, które nie mają gdzie się podziać, wymyślono instytucję mieszkania chronionego - to forma pomocy społecznej przygotowująca osoby tam przebywające, pod opieką specjalistów, do prowadzenia samodzielnego życia.

Wczoraj w Świebodzicach, w wyremontowanym budynku komunalnym, oddano do użytku nowe mieszkanie.

- Jest to już szóste tego typu miejsce w powiecie świdnickim dla dzieci z domu dziecka - mówi Monika Żmijewska, rzecznik powiatu. - Wcześniejsze cztery prowadzone są jako filie Domu Dziecka w Bystrzycy Górnej, jedno prowadzone jest przez Fundację Ziemi Świdnickiej na rzecz Profesjonalnej Pomocy SKSK, a w ubiegłym roku PCPR otworzyło podobne mieszkanie dla pięciu osób w Świdnicy. W sumie we wszystkich mieszkaniach usamodzielnienia mieszka czterdziestu siedmiu niepełnoletnich wychowanków i dziewięciu pełnoletnich. Warunki, jakie w nich panują, zbliżone są do tych, w jakich mieszkają ich rówieśnicy z pełnych rodzin.

- Mieszkanie chronione jest formą pomocy społecznej mającej na celu przygotowanie osoby w nim przebywającej, do prowadzenia samodzielnego życia, zapewnia warunki samodzielnego funkcjonowania w środowisku, w integracji ze społecznością lokalną. Wszystko to prowadzone jest pod opieką specjalistów – wyjaśnia Beata Galewska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy. - Skierowana do mieszkania chronionego młodzież może w nim mieszkać przez okres maksymalnie trzech lat. Pobyt w mieszkaniu chronionym będzie odpłatny. Odpłatność reguluje uchwała rady powiatu.

Mieszkanie wynajmowane jest przez PCPR i to ta jednostka ponosi koszty z tytułu najmu i opłaca media. Centrum kupiło też podstawowe meble i sprzęt za ponad 23 tys. zł.

Świebodzice przekazały bezpłatnie lokal przystosowany do zamieszkania. Magistrat wykonał też remont łazienki na swój koszt.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group