Niedziela, 3 marca
Imieniny: Maryny, Tycjana
Czytających: 731
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Wygrana Grodziszcza

Piątek, 19 maja 2023, 9:58
Aktualizacja: 9:59
Autor: red
Gmina Świdnica: Wygrana Grodziszcza
Fot. Gmina Świdnica
Konkurs wiedzy samorządowej w szkołach podstawowych to świetny sposób na edukację i zachęcanie uczniów do zgłębiania wiedzy na temat działania samorządu oraz funkcjonowania lokalnych społeczności. Od kilkunastu lat w gminnych placówkach oświatowych prowadzona jest edukacja z zakresu wiedzy samorządowej, a jej zwieńczeniem każdego roku jest konkurs wiedzy o Laur Młodego Samorządowca. Gospodarzem tegorocznej edycji była Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Grodziszczu i to uczniowie z tej właśnie placówki zdobyli I miejsce. Na drugim miejscu uplasowała się drużyna ze SP w Lutomi Dolnej , a III miejsce przypadło w udziale uczniom ze SP w Mokrzeszowie.

- Ten konkurs organizujemy po to abyście mogli bliżej poznać samorząd, zasady na jakich on funkcjonuje, co na co dzień robimy, co mamy i gdzie żyjemy. Ten konkurs jest w pewnym sensie zabawą, ale przez taką zabawę możecie za chwilę bardziej zainteresować się samorządem, może to być kuźnia kadry samorządowej na przyszłość, czego Wam z całego serca życzę. To jest ważne aby wśród naszych mieszkańców chciało się chcieć młodym ludziom pracować na rzecz małej ojczyzny. Za chwilę przekonamy się jaka jest Wasza wiedza, czego się nauczyliście. Życzę wszystkiego dobrego i pamiętajcie, że mieszkacie w gminie, gdzie warto żyć! – mówiła do przybyłych uczniów wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek.

Konkurs o Laur Młodego Samorządowca składał się z dwóch etapów: eliminacji szkolnych i gminnych. W etapie gminnym uczestnicy konkursu pod kierunkiem nauczyciela opiekuna przygotowali i przedstawili PADLET pt. „Moja mała ojczyzna – miejsce, gdzie warto żyć”. Materiały przedstawione w prezentacji dotyczyły miejscowości znajdujących się w obwodzie szkoły, której reprezentacją jest drużyna. Uczniowie przedstawili najciekawsze miejsca, powstałe inwestycje i inicjatywy, dokonane zmiany, które wpłynęły na komfort życia, bezpieczeństwo mieszkańców oraz atrakcyjność regionu. Suma punktów uzyskanych w obu częściach pozwoliła wyłonić zwycięzców konkursu.

Pytania w części konkursowej dotyczyły różnych aspektów samorządu, takich jak struktura samorządu lokalnego, zadania i kompetencje poszczególnych organów, prawa i obowiązki mieszkańców w kontekście samorządowych decyzji, proces podejmowania decyzji itp. Uczniowie musieli także odpowiednio rozpoznać znane twarze gminnego samorządu, właściwie przyporządkować tematykę załatwianych spraw w urzędzie i w jednostkach organizacyjnych, a także rozpoznać charakterystyczne atrakcje turystyczne w gminie Świdnica.

- Organizacja w maju konkursu wiedzy samorządowej wcale nie jest przypadkowa. To właśnie 27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego, a dzięki takim konkursom jak nasz rozbudzamy w młodym pokoleniu potrzebę poszerzania wiedzy samorządowej. Być może wielu uczestników będzie stanowiło kadrę młodzieżowej rady, którą planujemy reaktywować – podkreślała przewodnicząca Rady Gminy Świdnica, będąca zarazem przewodniczącą jury konkursowego.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group