Niedziela, 19 maja
Imieniny: Mikołaja, Piotra
Czytających: 1366
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jaworzyna Śląska: Wyjątkowa postać

Środa, 10 marca 2021, 7:10
Aktualizacja: 10:11
Autor: red
Jaworzyna Śląska: Wyjątkowa postać
Fot. UM Jaworzyna Śląska
Całe życie z parowozami – urodziny Zbigniewa Gryzgota, kustosza Muzeum Kolejnictwa.

13 marca kończy 73 lata i ani myśli rozstawać się z lokomotywami. Z kolejnictwem związany jest od 55 lat. Pamięta przepełnione wagony, kłęby dymu na stacji. Pasję odziedziczył po ojcu Władysławie, dziś przekazuje ją kolejnym pokoleniom. Swoimi historiami czaruje odwiedzających Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. 13 marca zaprasza na swoje urodziny.

Dawny czar kolei jest wciąż żywy w jego pamięci. Po szczeblach kolejarskiej kariery piął się przez wiele lat.
– Zaczynałem od palacza w parowozach, przez pomocnika maszynisty, po maszynistę z uprawnieniami na wszystkie typy lokomotyw – opowiada Zbigniew Gryzgot.

Obecnie piastuje funkcję kustosza Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej i nadal z wielką radością podróżuje lokomotywami parowymi wraz z turystami.

W najbliższą sobotę, w dniu urodzin kustosza, muzeum zaprasza wszystkich miłośników kolei, bliższych i dalszych znajomych na okazjonalne zwiedzanie z kustoszem zakończone wspólnym ogniskiem, podczas którego Zbigniew Gryzgot opowie o swoich 55 latach na kolei. Zwiedzanie i spotkanie odbędzie się reżimie sanitarnym.

Chęć uczestnictwa w wydarzeniu należy potwierdzić mailowo pod adresem rezerwacje@muzeatechniki.pl.
- Chciałbym, aby przetrwała pamięć o moich zabytkowych kolosach, żeby parowozy jeździły po pięknych liniach kolejowych Dolnego Śląska i żeby moi uczniowie, młodzi kolejarze robili to z dumą i poszanowaniem. Na razie czasy dla zabytków techniki i turystyki są bardzo trudne, ale wierzę, że to się zmieni – dodaje Zbigniew Gryzgot.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group