Poniedziałek, 15 lipca
Imieniny: Henryka, Włodzimierza
Czytających: 737
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica/Wrocław: Wyjechali ratować polskie mogiły

Wtorek, 5 lipca 2011, 19:35
Aktualizacja: 19:37
Autor: red.
Świdnica/Wrocław: Wyjechali ratować polskie mogiły
Fot. użyczone
Ponad 100 młodych uczniów z dolnośląskich szkół postanowiła spędzić tegoroczne wakacje na ratowaniu polskich nekropolii na Kresach. Wśród nich jest 11 osobowa delegacja z Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie, która 2 lipca wyjechała na Ukrainę.

To już druga edycja akcji pn. „Mogiłę pradziada ocalić od zapomnienia”, którą zapoczątkowała wrocławska dziennikarka Grażyna Orłowska-Sondej. Patronuje jej Kuratorium Oświaty, a organizatorem i wykonawcą projektu jest Telewizja Wrocław.

- Chcemy zwrócić się do młodzieży, do uczniów dolnośląskich szkół, aby włączyła się do ratowania polskich nekropolii pozostawionych za wschodnią granicą. Wśród tych grobów, które są zdewastowane i zapomniane, znajdują się mogiły dziadów i pradziadów młodych mieszkańców Dolnego Śląska. Wielu o tym nie wie, nie pamięta. Takiej świadomości nie przekazały rodziny. Ale jest okazja poznać historię swego rodu, a tym samym dzieje swojego narodu. Jest okazja, aby przeżyć swoistą lekcję patriotyzmu – mówiła Grażyna Orłowska Sondej.

Do przedsięwzięcia włączyło się kilkaset szkół z terenu Dolnego Śląska. Przez kilka miesięcy uczniowie zbierali fundusze na ratowanie metropolii na Wschodzie. Młodzieży z Gimnazjum w Pszennie udało się pozyskać na ten cel 1232 zł.

- Ogromną radością napawa mnie fakt, że młodzi mieszkańcy gminy wybrali tak szlachetne przedsięwzięcie pośród licznych wakacyjnych rozrywek. To w naszych rękach i młodego pokolenia jest pamięć o miejscach historii naszych pradziadów. Naród bez historii jest jak drzewo bez korzeni. Narody, które tracą pamięć tracą życie. Dlatego też trzeba się spieszyć z rekonstrukcją pomników ponieważ za kilka lat czas zatrze wiele śladów polskości na Kresach. To cząstka naszej ojczyzny – mówiła wójt gminy Świdnica żegnając wyjeżdżającą młodzież sprzed gmachu TVP we Wrocławiu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group