Poniedziałek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 987
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Wyklęci – ale nie z naszej pamięci

Wtorek, 8 marca 2016, 6:50
Autor: opr.red.
Świebodzice: Wyklęci – ale nie z naszej pamięci
Fot. www.swiebodzice.pl
Wzruszająca wieczornica z udziałem młodzieży, zaproszonych gości, a przede wszystkim wciąż jeszcze żyjących bohaterów i ich rodzin odbyła się w piątek, 4 marca, w Zespole Szkół Podstawowo–Gimnazjalnych z Oddziałami Integracyjnymi w Świebodzicach. Była zwieńczeniem 3–tygodniowego projektu, poświęconego pamięci Żołnierzy Wyklętych, który realizowany był w szkole na lekcjach języka polskiego i nie tylko.

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 17:00. Gośćmi specjalnymi uroczystości byli bliscy Pana Podpułkownika Władysława Supronia, Żołnierza Niezłomnego, zmarłego przed czterema laty mieszkańca naszego miasta: żona, córka, dwoje wnucząt oraz siostra małżonki, a także Pan Alfons Daszkiewicz, członek Związku Sybiraków w Świebodzicach, żołnierz AK. Na widowni zasiedli także: Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Jan Klepiec, radni Zofia Marek, Teresa Małecka i Marek Jakubina, dyrektorzy szkół i wielu innych gości.

Młodzież i dzieci przygotowały wzruszający spektakl, przypominający o wyjątkowych i poruszających losach żołnierzy zbrojnego podziemia, członków Powstania Antykomunistycznego w latach 1944-1963, o których XX-wieczna historia milczała przez długi okres. Wcześniej, w ramach lekcji języka polskiego, uczniowie brali udział w zajęciach tematycznych, przygotowywali gazetki szkolne, tablice informacyjne, a 1 marca, o godz. 12:00, cała społeczność szkolna uczciła pamięć Żołnierzy Niezłomnych minutą ciszy.

Kolejne wydarzenie upamiętniające bohaterów antykomunistycznego podziemia, zaplanowano w środę, 9 marca. O godz. 17:00 w Miejskim Domu Kultury przy ul. Wolności 13 rozpocznie się spektakl w wykonaniu uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Świebodzicach. Zapraszamy w imieniu organizatorów - LO oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group