Środa, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 768
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Dobromierz: Wykoszą brzegi rzeki

Środa, 26 lipca 2023, 9:37
Aktualizacja: 10:38
Autor: red
Gmina Dobromierz: Wykoszą brzegi rzeki
Fot. UG Dobromierz
Koszenie brzegów rzeki po 15 sierpnia.

Zgodnie z ustawą Prawo wodne obowiązek czyszczenia koryt rzek spoczywa na właścicielu wód. Rzeka Nysa Szalona będąca ważnym elementem krajobrazu gminy Dobromierz pozostaje pod zarządem Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, stąd też odpowiedzialność za utrzymanie, włączając w to koszenie i zachowanie czystości brzegów rzeki Nysy Szalonej leży w gestii Zarządu Zlewni w Legnicy. W związku z tym, aby wykonać jakiekolwiek prace na terenie rzeki, gmina musi uzyskać zgodę tej instytucji.

Gmina Dobromierz co roku występuje do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie o podpisanie porozumienie, na mocy którego gmina organizuje zamówienie publiczne dotyczące wykaszania traw na brzegach rzeki Nysy Szalonej. 17 lipca zostało podpisane porozumienie w zakresie wykaszania rzeki na odcinkach w obrębach miejscowości: Dzierzków, Gniewków i Kłaczyna. W ubiegłym roku takie działania były prowadzone na odcinku rzeki w Roztoce. Szacunkowa wartość tegorocznego zamówienia wynosi 36 446,30.

Należy pamiętać, że ze względu na okres lęgowy ptaków, zgodnie z przepisami ustawy o ochronie przyrody, koszenie brzegów rzek może być wykonywane po 15 sierpnia. Jednocześnie pamiętajmy, że trawa jest jednym z największych producentów tlenu i pochłaniaczy dwutlenku węgla. Obniża temperaturę powietrza, co jest szczególnie pomocne, kiedy zmagamy się z upałami. Trawa przyczynia się do spowolnienia odpływu wód opadowych. Zdaniem ekologów, im wyższa trawa, tym lepiej działa, a trawnik może być nawet o 30 stopni chłodniejszy od asfaltu i o 20 od gołej ziemi. Wyższa trawa to większa wilgotność przy glebie i wydajniejsze zatrzymywanie wody, a jednocześnie dodatkowa osłona przed słońcem.

Zatem ograniczenie koszenia traw na terenach gminnych to przemyślane działanie, a nie brak pielęgnacji.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group