Czwartek, 28 października
Imieniny: Szymona, Tadeusza
Czytających: 961
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Wyniki XXII Świdnickiego Przeglądu Zespołów Kolędniczych

Czwartek, 16 stycznia 2014, 11:54
Aktualizacja: 11:56
Autor: red.
Świdnica: Wyniki XXII Świdnickiego Przeglądu Zespołów Kolędniczych
Fot. ŚOK
W tegorocznym Świdnickim Przeglądzie Zespołów Kolędniczych, który odbył się w dniach 7–10 stycznia wzięło udział 29 zespołów. Prezentacje kolędowe zostały przygotowane pod kierunkiem opiekunów w większości nauczycieli szkół i przedszkoli oraz animatorów kultury, wiernych kontynuatorów polskiej tradycji bożonarodzeniowej.

Po wnikliwym obejrzeniu wszystkich prezentacji kolędniczych jury w składzie:
1. Kazimiera Momot – przewodnicząca ŚPZK
2. Małgorzata Braniecka – członek jury SPZK, była dyrektor ŚOK
3. Tadeusz Szarwaryn – muzyk, kompozytor i autor tekstów piosenek, wielokrotny laureat ŚPZK
4. ks. Roman Tomaszczuk – dyrektor świdnickiej edycji „Gościa Niedzielnego”

postanowiło wyróżniającym się warsztatowo i aktorsko zespołom przyznać nagrody lub wyróżnienia oraz nagrody indywidualne za ciekawe role kolędnicze i śpiew.

W ocenie prezentacji jury zwracało uwagę na:
- dobór scenariusza dla odpowiedniej grupy wiekowej;
- scenografię, kostiumy i układ choreograficzny;
- śpiew i aranżacje muzyczne;
- grę aktorską oraz ogólny wyraz kolędniczej prezentacji.

Przy ocenie jury przyjęło przede wszystkim kryterium wiekowe. Stąd też przyznano nagrody i wyróżnienia w grupach występujących uczestników ŚPZK: w przedszkolnej, w grupie gimnazjum i szkół podstawowych, grupie mieszanej (dzieci w różnym wieku i doro-śli) z instytucji kulturalnych i fundacji oraz grupie dorosłych.

Nagrodę Grand Prix w XXII ŚPZK jury przyznało Przedszkolu Zgromadzenia Sióstr Prezentek w Świdnicy – spektakl „Miłość, która odmienia serca” za pełen dostojeństwa, emocji i wzruszeń przekaz, wykonany profesjonalnie przez małych aktorów. Jest to nagroda finansowa w wysokości 500 zł.

I. W grupie przedszkolnej

A) Nagrodzeni nagrodami finansowymi w wysokości 400 zł

1. Przedszkole Miejskie w Mieroszowie. Grupa IV „Kasztanki”. Spektakl ”Jasełkowa łezka – humoreska” – za głęboką treść teologiczną prezentacji, precyzyjną grę aktorską i wyrazistość obrazu.

2. Przedszkole Miejskie Nr 14 w Świdnicy. Spektakl „Wesoła nowina” – za walory wokal-ne, dialogi aktorskie, wartką akcję i dobrą kompozycję sceniczną.

B) Wyróżnieni prezentami książkowymi:

1. Przedszkole Miejskie Nr 6 w Świdnicy. Spektakl „Dziecięce prośby” – za bogatą scenografię i prezentację różnorodnych tańców narodowych wokół Jezusowego żłóbka.

2. Przedszkole Miejskie Nr 1 w Świdnicy. Spektakl „Opowieść obłoczka o Bożym Narodzeniu” – za dynamiczną grę aktorską połączoną z radosnym śpiewem kolęd i pas-torałek

3. Społeczne Przedszkole „Akademia Przedszkolaka”. Grupa Smerfów. Spektakl „Dro-ga do Betlejem” – za tańce, śpiewy i kolorowe stroje.

II. W grupie dzieci z gimnazjum i szkół podstawowych

A) Nagrodzeni nagrodami finansowymi w wysokości 400 zł

1. Szkoła Podstawowa w Pszennie. Spektakl „Kolędnicy w Świdnicy” – za ciekawą aran-żację szopki i stworzenie tekstów świdnickich herodów.

2. Szkoła Podstawowa Nr 1 w Świdnicy. Grupa Terapii i Śpiewający Przyjaciele. Spe-ktakl „Woda święcona i koniec diabelskiego ogona” – za wspaniałą zachętę do zai-nicjowania tradycji rodzinnego kolędowania, gdzie wspólny czas poświęcony jest Bogu oraz za pojawiające się w tekstach kolędniczych kuplety dla świdniczan..

3. Szkoła Podstawowa Nr 105 w Świdnicy. Spektakl „Gruchnęła nowina” – za pełne hu-moru przedstawienie połączone z elementami musicalu

B) Wyróżnieni prezentami książkowymi

1. Gimnazjum w Lutomii Dolnej. Spektakl „Betlejemskie Narodzenie” – za wokalną stronę prezentacji.

2. Społeczna Szkoła Podstawowa w Świdnicy. Spektakl „W drodze do Betlejem” – za przekazanie najważniejszych aspektów bożonarodzeniowych poprzez zgrabną humo-rystyczną akcję sceniczną.

3. Zespół Szkół Specjalnych w Świdnicy. Spektakl „Razem” – za zaangażowanie w stwo-rzeniu kreacji postaci jasełkowych i podkreślenie faktu, że wszyscy powinniśmy czerpać radość z narodzin Jezusa.

3.III.
3.IV. III. W grupie mieszanej (dzieci, młodzież i dorośli) z instytucji kulturalnych i fundacji

A) Nagrodzeni nagrodami finansowymi w wysokości 400 zł

1. Fundacja Pomocy Biednym Dzieciom UT UNUM SINT. Spektakl „Bóg się rodzi” – za bogatą scenografię i kostiumy oraz pełną wdzięku grę młodych wykonawców.

2. Wałbrzyski Ośrodek Kultury. Grupa „Frędzle”. Spektakl „Piekielne jasełka” - za fi-glarny tekst i grę aktorską przekonywującą widza, że w Boże Narodzenie nawet czarne charaktery można w aniołów przerobić.

B) wyróżnieni prezentami książkowymi

1. Świetlica Wiejska w Bystrzycy Górnej. Teatrzyk Obrzędowy „Tradycja”. Spektakl „Piekło i niebo przed sobą macie” – za połączenie elementów pantomimy z typową grą kolędniczą i włączenie fragmentów muzyki klasycznej w tajemnicę cudu Boskiego Narodzenia.

2. Młodzieżowy Dom Kultury. Grupa „Pauza”. Spektakl „Nadzieja dla świata” – za egzystencjalną zadumę nad istotą Bożego Narodzenia przedstawioną w formie pan-tomimy.

3. Parafia św. Andrzeja Boboli w Świdnicy. Spektakl „Ocalić Jezusa” – za prze-dstawienie z udziałem wielu pokoleń uczestników, integrujące parafian z różnych środowisk wraz ze swoim kapłanem.

4. Warsztaty Terapii Zajęciowej w Mokrzeszowie – za zaprezentowanie historii i śpiewu pięknych popularnych polskich kolęd – Wyróżnienie Przewodniczącej Jury

IV. W grupie uczestników dorosłych

A) Nagrodzeni nagrodami finansowymi wysokości 400 zł

1. Dom Dziennego Pobytu „Przystań” w Świdnicy. Spektakl „Sen zakonnika” – za pla-styczność prezentacji przedstawionej barwnymi żywymi scenami zainspirowanymi obrazami Giotta i Tycjana.

Nagrody indywidualne za aktorskie role lub wokal otrzymują:
1. Bartosz Piekielny ze Społecznej Szkoły Podstawowej w Świdnicy za rolę Heroda i Kamila Bala za rolę narratorki.
2. Oliwia Kachnowicz ze Szkoły Podstawowej 315 w Świdnicy za grę na keybordzie.
3. Emilia Dereń z Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury za rolę Diabła i Alicja Baranowska za rolę Narratora.
4. Marcel Jastrzębski z Przedszkola Miejskiego w Mieroszowie rolę Kota Betlejemskiego i Honorata Drelich, Selena Cieślarova, Aleksandra Łużecka za role mysz. Nagroda Redakcji „Gościa Niedzielnego”.
5. Maciej Buchman ze Społecznego Przedszkola „Akademia Przedszkolaka” za rolę Narratora i Jakub Jasik za rolę Diabełka.
6. Daria Roman ze Szkoły Podstawowej w Pszennie za rolę Heroda.
7. Kuba Kuryło ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Świdnicy za rolę Taty.
8. Szymon Augustyniak z Przedszkola Miejskiego Nr 4 w Świdnicy za rolę Narratora i Martyna Golon za rolę Maryji.
9. Zosia Pańczak z Przedszkola Niepublicznego „Wesoła Piątka” w Świdnicy za solowy śpiew(Maryja).
10. ks. Krzysztof Krzak z Parafii św. Andrzeja w Świdnicy za rolę Heroda i Benedykt Chlastawa za rolę Diabła..
11. Justyna Jamro z Przedszkola Miejskiego Nr 14 w Świdnicy za rolę śpiewającego Aniołka.
12. Jagoda Kurzawa ze Szkoły Podstawowej Nr 105 w Świdnicy za rolę Diabła.Nagroda Biskupa Diecezji Świdnickiej
13. Mateusz Grzesiak z Gimnazjum w Lutomii Dolnej za rolę Biesa.
14. Radosław Raj z Przedszkola Sióstr Prezentek za rolę Szatana Dyrektora Gościa Niedzielnego ks. Romana Tomaszczuka

Na finał XXII ŚPZK jury wytypowało prezentację z Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Prezentek w Świdnicy, gdzie mali artyści pod kierunkiem swoich opiekunów zaprezentowali publiczności perfekcyjne aktorstwo, dostarczając jej artystycznych wzruszeń i emocji.
W tegorocznym ŚPZK odnotowujemy rekordową ilość zespołów i uczestników biorących udział w Przeglądzie: 29 zespołów i ok. 2300 uczestników.

Niesłabnące zainteresowanie ŚPZK świadczy o tym, jak bardzo świdniczanie cenią sobie przywiązanie do symboli wiary katolickiej oraz dorobku kultury narodowej, starając się jednocześnie wzbogacać te wartości o elementy regionalne – świdnickie. Te ostatnie wystąpiły w prezentacjach ze Szkoły Podstawowej w Pszennie i Szkoły Podstawowej nr 1 w Świdnicy.

Każda próba przedstawienia bogatych bożonarodzeniowych treści i obrzędowej tradycji poprzez różne formy artystycznego przekazu jest zauważane przez członków jury. Cieszy też fakt, że w przedstawieniach występują grupy wielopokoleniowe, z różnych środowisk. Każdego roku obserwujemy starania opiekunów zespołów o podnoszenie artystycznego wydźwięku prezentacji ucząc ich uczestników poprawnej wymowy, zrozumiałych gestów i czysto brzmiących kolęd i pastorałek. A wszystko to świadczy o dużym wkładzie pracy opiekunów zespołów i talencie wykonawców. A bez zaangażowania rodziców dzieci i młodzieży nie byłoby bogactwa kolorowych strojów i elementów scenografii.

Zespołom nagrodzonym i wyróżnionym gratulujemy, a ich opiekunom życzymy dalszych sukcesów w pracy z dziećmi i młodzieżą. Zespołom nienagrodzonym dziękujemy serdecznie za udział w XXII ŚPZK i prosimy wierzyć, że i tu, w tych zespołach, jury docenia i zauważa ogromną pracę organizatorską i pedagogiczną opiekunów zespołów, zaangażowanie rodziców w przygotowanie każdej prezentacji. Ten trud i zaangażowanie z pewnością zaowocują nie tylko w niedalekim czasie starannymi i przemyślanymi scenariuszami kolędniczymi autorstwa opiekunów, a bogatsi w doświadczenia sceniczne młodzi aktorzy zadziwią swoją grą świdnicką publiczność.

(ŚOK)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group