Poniedziałek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 982
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Dobromierz: Wysoka ocena za rozwój

Środa, 14 maja 2014, 9:26
Autor: red.
Gmina Dobromierz: Wysoka ocena za rozwój
Fot. UG Dobromierz
Do tej pory, dzięki środkom zewnętrznym gmina Dobromierz wyremontowała ponad 3 km dróg w technologii asfaltowej. W tym roku łączna suma planowanych odcinków do remontu przekroczy 3,5 km. Wszystko dzięki dotacjom, z których samorząd czerpie pełnymi garściami.

1 maja minęło 10 lat, od kiedy Polska weszła w szeregi Unii Europejskiej. Dołączenie do wspólnoty otworzyło samorządom powiatu świdnickiego drogę do nowych perspektyw i przede wszystkim dodatkowych pieniędzy. Gmina Dobromierz także skorzystała z nowej szansy, wkraczając na drogę dynamicznego rozwoju. Przy wsparciu unii i samorządu województwa udało się zrealizować wiele inwestycji, a w kolejce już czekają następne. Członek Zarządu Województwa Włodzimierz Chlebosz, który w ubiegłym tygodniu złożył wizytę w Dobromierzu, wystawił gminie wyjątkowo wysoką ocenę.

Włodzimierz Chlebosz odwiedził Dobromierz we wtorek 6 maja. W ratuszu spotkał się z wójtem gminy Jerzym Ulbinem. W czasie wizyty marszałek miał okazję zapoznać się z przebiegiem zrealizowanych dotychczas inwestycji, szczególnie tych, na które udało się pozyskać środki unijne i wojewódzkie. W ubiegłych latach gmina Dobromierz korzystała z wielu możliwości pozyskania dodatkowych środków na rozwój. Dzięki dotacjom unijnym udało się wykonać m.in. budowę wodociągu w Dobromierzu, Bronówku, Dzierzkowie, Gniewkowie i przyłączyć do niego również Czernicę. Środki unijne pozwoliły także zmodernizować świetlice w Roztoce i Bronowie. W Borowie i Kłaczynie wybudowano zupełnie nowe obiekty z przeznaczeniem na działalność świetlicową. Władze Dobromierza szczególnie mocno inwestują właśnie w ten sektor życia publicznego, wychodząc z założenia, że świetlice to pewnego rodzaju "serce" każdej wsi, które nie tylko umożliwia organizację czasu wolnego dzieciom, ale przede wszystkim integruje mieszkańców.

Środki unijne to nie jedyne źródło finansowania, z którego korzystały władze Dobromierza. Gmina wzięła udział w programie samorządowym "Odnowa Dolnośląskiej Wsi" i dzięki pozyskanym z niego funduszom udało się wyremontować dachy w świetlicach w Czernicy i Jugowej oraz wybudować szatnię sportową w Dobromierzu.
Przy wsparciu samorządu wyremontowano natomiast drogi w Serwinowie, Czernicy, Kłaczynie.

Dynamiczny rozwój gminy wciąż trwa. Jeszcze w tym roku w ramach dotacji unijnej przeprowadzona zostanie modernizacja świetlicy w Gniewkowie. 420 tys. zł przeznaczy natomiast samorząd województwa dolnośląskiego na remont dróg w Serwinowie, Dzierzkowie, Roztoce, Szymanowie i Bronowie. Zrealizowany w tym roku wodociąg w Siodłkowicach ma szansę, zgodnie ze złożonym wnioskiem, również uzyskać dotację unijną.

Gmina Dobromierz jest również członkiem Aglomeracji Wałbrzyskiej, dzięki czemu może otrzymywać dotacje w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. W czasie swojej wizyty Włodzimierz Chlebosz potwierdził, że jako gmina wiejska, Dobromierz będzie mógł ubiegać się o dotacje z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. - Środki w PROW-ie w skali kraju to 13,5 mld euro. Zdecydowanie większa ich część trafi do rolników w formie dopłat bezpośrednich, na inwestycje i innowacje w gospodarstwach rolnych, takich jak program "Młody rolnik", czy rolnictwo ekologiczne - informował marszałek. Kolejne środki dla samorządów, jak mówił Włodzimierz Chlebosz, skierowane będą na scalanie gruntów (starostwa). Ponadto gminy dostaną wsparcie w czterech obszarach z PROW-u - razem 1 mld euro dla kraju na: inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne oraz kształtowanie przestrzeni publicznej (w tym zabytki), targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cela promocji lokalnych produktów, gospodarkę wodno-ściekową (ochrona środowiska), drogi lokalne (gminy, powiaty).

Włodzimierz Chlebosz wysoko ocenił standard wybudowanych i zmodernizowanych świetlic wiejskich, jednocześnie wspominając z sentymentem swój udział w uroczystym otwarciu obiektu w Roztoce w listopadzie 2012 r. Był też pod wrażeniem przygotowywanych terenów pod budownictwo mieszkaniowe w Dobromierzu z widokiem na zalew.
- Jednak ze środków PROW nie można uzbrajać terenów niezamieszkałych - mówi Jerzy Ulbin. - Dlatego też na inwestycje w tym terenie szukamy dotacji z innych źródeł.

(UG Dobromierz)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group