Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 556
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wysokie wyroki za bandyckie napady

Wiadomości: Świdnica
Czwartek, 12 maja 2011, 20:48
Aktualizacja: Piątek, 13 maja 2011, 6:52
Autor: KO
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Trzej mężczyźni na lata mają trafić za kraty po dzisiejszym wyroku Sądu Okręgowego w Świdnicy. Przez kilka miesięcy nachodzili oni niepełnosprawnego mieszkańca Żółkiewki. Dawid W. próbował zgwałcić jego konkubinę. I to on dostał najwyższy wyrok – 7 lat odsiadki. Oskarżonych w tej sprawie było siedmiu.

Kilku mężczyzn regularnie napadało na trzydziestosiedmioletniego niepełnosprawnego mieszkańca Żółkiewki i jego konkubinę. - Pokrzywdzeni w tak małej miejscowości nie mogli się znaleźć, nie mogli liczyć na pomoc - mówiła dziś w mowie końcowej prokurator Beata Piekarska-Kaleta, która domagała się: dla Dawida W. - 10 lat więzienia, dla Piotra L. - 6 lat, dla Patryka Ł. - 4 i pół roku, dla Mirosława O. - 4 i pół roku, Pawła O. - 3 lat, dla Zenona O. - 2 lata w zawieszeniu na 5 lat i dla Pawła W.-M. - również 2 lata w zawieszeniu na 5 lat.

Rzeczywiście - pokrzywdzeni, Mieczysław M. i Edyta S., długo nie mogli liczyć na pomoc. W toku śledztwa okazało się, że część oskarżonych dwukrotnie napadło na nich na przełomie kwietnia i maja 2010 roku, a także latem tamtego roku. Mieszkańcy Żółkiewski policję zawiadomili dopiero po zdarzeniu z piątku, 15 października 2010 r. Wtedy według ustaleń, których dokonano w śledztwie i przed sądem, siódemka mężczyzn wdarła się do domu pary z Żółkiewki. Kilku mężczyzn biło gospodarza pięściami i jego własną protezą nogi oraz wyrwaną z korytarza drewnianą barierką. Jeden z napastników wdarł się do drugiego pokoju, gdzie ukryła się konkubina napadniętego, złapał kobietę, przystawił jej myśliwski nóż do szyi i szykował się do gwałtu oralnego. Zapobiegł temu pokrzywdzony, który wszedł do pomieszczenia i jakoś zasłonił kobietę.

- Dawid W. posługiwał się nożem, uderzał pokrzywdzonego ostrzem i rękojeścią, uderzał go też protezą szydząc z jego ułomności - mówiła dziś przed sądem prokurator Piekarska-Kaleta. - Dawid W. działał wspólnie i w porozumieniu z Piotrem L. Obaj byli agresywni, wiedzieli, że pokrzywdzeni się ich bali. Kuriozalne było wykonywanie zdjęć telefonem komórkowym po jednej z takich awantur.

Patryk Ł. zdaniem oskarżyciela publicznego wyrwał z korytarza barierkę i bił nią pokrzywdzonego.

- Rola pozostałych oskarżonych też jest znaczna - podkreśliła pani prokurator. Przede wszystkim ich obecność doprowadziła do tego, że napastnicy mieli znaczną przewagę liczebną.

Większość z siódemki oskarżonych nie przyznała się do winy. Czterech z nich było wcześniej karanych sądownie. Obszerne wyjaśnienia składali, co podkreślała ich obrończyni, bracia O. Jeden z nich, Paweł, brał udział w pobiciu. Drugi – Zenon był tylko zdaniem pani adwokat na miejscu. Wnioskowała ona dla nich o łagodny wymiar kary.

Obrońca Patryka Ł. stwierdził, że jego klient jest winny tylko naruszenia miru domowego i udziału w bójce. Adwokat Piotra L. i Mirosława O. wniósł o uniewinnienie mężczyzn, bo – jak stwierdził – oskarżyciel nie udowodnił, że w ogóle brali udział w zdarzeniu. Adwokat Dawida W. też wnosił w mowie końcowej o uniewinnienie jego klienta z większości zarzucanych mu czynów. A część zeznań pokrzywdzonego nazwał konfabulacją.

Sąd jednak nie miał wątpliwości, że wszyscy mężczyźni brali udział w zdarzeniu. Ich role były różne, dlatego też różne wyroki: Dawid W. został skazany na 7 lat pozbawienia wolności, Piotr L. - na 5 lat, podobnie jak Patryk Ł., a Mirosław O. - na 7 miesięcy. Wobec Pawła i Zenona O. oraz Pawła W.-M. sąd warunkowo zawiesił karę.

Skazani mają po dwadzieścia kilka lat, większości z nich groziła maksymalna kara do ośmiu lat więzienia, a Dawidowi W. – do piętnastu lat za usiłowanie gwałtu ze szczególnym okrucieństwem.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~normalny 12-05-2011 21:16
Jak się teraz chowają ptaszki. A bić słabszego to było fajnie, tak?
~ 13-05-2011 6:53
dajcie spokój za zwykłe pobicie na siedem lat do paki?
~ 13-05-2011 9:10
Nie zwykle pobicie debilu, tylko 3 napad z rzedu z pobiciem i proba gwaltu. Powinni jeszcze odpowiadać za poniżenie inwalidy. Jak jestes taki cwany to podaj adres zbiore kilku kumpli i wpadniemy do ciebie na "zwykle pobicie" ciekawe czy wtedy bedziesz twierdzil ze to "zwykle pobicie"
~ 13-05-2011 12:31
Oj pęknie dupcioszek komuś :)
~hehe 13-05-2011 22:03
ale jaja nie? Dawid . W to kretyn i idiota
~ 11-12-2014 0:34
organizator napadu pawełek o ksywa bolący brzuszek znowu chciał zamordować , do du... py ci śię tym razem dobiorą morderco , i żadna zapijaczona sitwa ci w tym nie pomoże rozgłosimy wszystko w telewizji.
~ 21-03-2016 3:03
żądamy wyjasnienia dlaczego mordercy nie sa skazywani

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group