Niedziela, 14 kwietnia
Imieniny: Justyny, Waleriana
Czytających: 1272
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Wystawa o światowym poliglocie

Czwartek, 16 marca 2023, 9:28
Aktualizacja: 10:29
Autor: red
Gmina Świdnica: Wystawa o światowym poliglocie
Fot. Gmina Świdnica
W latach 1893–1930 Emil Krebs był tłumaczem w Federalnym Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Mówił w 68 językach, miał do czynienia z ponad 100. Urodził się 15 listopada 1867 r. w ówczesnym Fryburgu, a dzisiejszych Świebodzicach. Otwarcie wystawy o tym słynnym poliglocie w gmachu Parlamentu Brandenburgii w Poczdamie było doskonałą okazją do przypomnienia, że jeden z etapów jego życia związany był z miejscowością Opoczka w gminie Świdnica.

Na zaproszenie władz Parlamentu Krajowego Brandenburgii w tym wydarzeniu uczestniczyła m.in. delegacja gminy Świdnica, reprezentowana przez przewodniczącą Rady Gminy Świdnica Reginę Adamską, sekretarz gminy Jadwigę Generowicz oraz wiceprzewodniczącego Rady Gminy Świdnica Arkadiusza Piasecznego.

Dzięki tej niemiecko-polskiej wystawie, która powstała w Świdnicy i obecnie jest prezentowana w Parlamencie Krajowym Brandenburgii, zapomniany przez dziesięciolecia poliglota, Emil Krebs, staje się dziś postacią łączącą obydwa kraje. Potwierdzają to również liczne wystawy mu poświęcone w Polsce, np. na Uniwersytetach we Wrocławiu, Krakowie i Gorzowie Wielkopolskim, w Archiwum Państwowym we Wrocławiu czy też zorganizowanej przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w Krzyżowej.

Wizyta w Poczdamie była również okazją do zapoznania się z funkcjonowaniem Parlamentu Brandenburgii, a także rozmów z ambasadorem RP w Berlinie Dariuszem Pawłosiem, byłym dyrektorem MSZ Niemiec Eckhardem Hoffmannem oraz prawnukiem Emila Krebsa Eckhardem Hoffmannem.

Jednym z elementów promocji przygotowanych przez mieszkańcow Opoczki z okazji otwarcia wystawy jest quest dedykowany słynnemu poliglocie pt. Śladami Emila Krebsa – śląskiego geniusza z Opoczki. Ta edukacyjna gra terenowa jako pierwsza w Polsce doczekała się angielskiej i niemieckiej wersji językowej. Z pewnością zainteresuje to turystów z Niemiec, którzy licznie odwiedzają tereny naszej gminy i pozwoli przypomnieć historię wybitnego poigloty, którego jeden z etapów życia związany był z miejscowością Opoczka w gminie Świdnica.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group