Czwartek, 25 lipca
Imieniny: Krzysztofa, Jakuba
Czytających: 532
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Wystawa poświęcona wprowadzeniu stanu wojennego

Czwartek, 8 grudnia 2011, 14:06
Aktualizacja: 14:11
Autor: RED
Świdnica: Wystawa poświęcona wprowadzeniu stanu wojennego
Fot. użyczone
Mija 30 lat od tego pamiętnego dnia. Było dość mroźno, śniegu nie brakowało. Ekrany telewizorów nagle poczerniały, przypominając otaczającą wówczas rzeczywistość. I pamiętne słowa: „Wprowadzam stan wojenny – stan wojenny…”. Oczy zaszkliły się…

Upamiętniając rocznicę 13 grudnia uczniowie Gimnazjum nr 3 w Świdnicy pod kierunkiem nauczyciela historii p. Marzeny Zięby przygotowali niezwykłą wystawę eksponatów pochodzących z lat 70-80 ubiegłego wieku. Przenieśmy się zatem do zwykłego domu, na półkach którego stały magnetofon Grundig, butelka na mleko czy pamiątkowe talerze. W sklepie PSS „społem” zapłacimy walutą z wizerunkiem Mikołaja Kopernika. Zobaczymy autentyczne mundury ORMO, koszulę więzienną internowanego świdniczanina, podziemne ulotki i prasę Solidarnościową.

To żywa lekcja historii. Przeszłości jeszcze niezapomnianej. Rzeczywistość, która głęboko utrwalona jest w umysłach współczesnego pokolenia 40, 50-latków. Wystawa wzrusza, emanuje klimatem lat 80-tych, przywołuje w pamięci ważny moment nie tylko w historii Polski ale i całej Europy. Podążając śladami historii dotykamy też współczesności, lepszych czasów, bo te zaprezentowane na wystawie już nigdy nie wrócą.

Nie sposób nie wspomnieć o zaangażowaniu wszystkich (uczniów, rodziców, nauczycieli, społeczności świdnickiej, działaczy Solidarności) w przygotowanie i udostępnieniu eksponatów.

Osobom i grupom zainteresowanym szkoła udostępni zwiedzanie wystawy po wcześniejszym kontakcie telefonicznym z Marzeną Ziębą ( tel. 504 41 97 95).

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group