Czwartek, 18 kwietnia
Imieniny: Alicji, Bogusławy
Czytających: 1330
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Burkatów: Wystrzałowy weekend

Niedziela, 2 lipca 2023, 7:38
Aktualizacja: Poniedziałek, 3 lipca 2023, 11:39
Autor: red
Burkatów: Wystrzałowy weekend
Fot. Gmina Świdnica
To był wystrzałowy weekend z historią w tle we wsi walecznych mieszkańców. Wszystko za sprawą widowiska historycznego związanego z rekonstrukcją Bitwy pod Burkatowem z 1762 r. Były gawędy o broni, warsztaty musztry, bicie pamiątkowych monet, wspólne przygotowanie XVIII – wiecznych potraw w kuchni obozowej, biesiada przy ognisku a na finał widowiskowa rekonstrukcja historyczna.

Bitwa pod Burkatowem, zwana także bitwą pod Burkatowem i Lutomią miała podwójne znaczenie: przypieczętowała panowanie pruskie na Śląsku oraz potwierdziła słuszność i niezwykłą skuteczność nowej taktyki bitewnej Fryderyka Wielkiego, zapoczątkowanej w dwóch wcześniejszych bitwach, w tym pod Thorgau.

W armii pruskiej, podczas Bitwy pod Burkatowem, sporą rolę, acz nie tak dokładnie rozpisaną przez historyków na zadania taktyczne jak piechota, odegrała artyleria i konnica. O tej ostatniej wiemy, ze wzięła udział w sile 12 regimentów. Według szacunków w Bitwie pod Burkatowem wzięło udział: po stronie Prus 55000 żołnierzy a po stronie Austrii 75000.

Choć wynik tej zbrojnej potyczki Prusaków z Austriakami jest znany od dziesięcioleci to rekonstrukcja Bitwy pod Burkatowem miała dodatkowy walor historyczny. Na terenie obozowiska, gdzie stacjonowały grupy rekonstrukcyjne z Polski, Czech i Niemiec można było zobaczyć jak wyglądały warsztaty rzemiosł dawnych, wspólne przygotowanie potraw w kuchni obozowej a także oporządzenie wojskowe.

Organizatorzy przygotowali strefę dla dzieci gdzie były przejażdżki łodzią po przypałacowym stawie w Burkatowie, zamki dmuchane, animacje dla dzieci, degustacja „zupy walecznych” przygotowanej przez KGW Burkatów. Warto podkreślić, że „zupa walecznych” zdobyła uznanie jurorów w programie „Kulinarne potyczki” TVP Bydgoszcz.

Tym, którzy nie mieli okazji na żywo oglądać widowiskowej rekonstrukcji przypominamy, że historię bitwy można poznać podążając ścieżką edukacyjną pn. „O walecznych pod Burkatowem”. Quest prowadzi przez Burkatów – miejsce walk stoczonych pomiędzy wojskami Austrii i Prus. To doskonały pomysł na rodzinne popołudnie w Burkatowie, do którego w weekendy można dojechać koleją, dzięki reaktywowanej linii nr 266 Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój.

Organizatorami dzisiejszego wydarzenia w Burkatowie byli: wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Sowiogórskie Towarzystwo Historyczno-Krajoznawczego oraz sołectwo Burkatów. Warto podkreślić, że w 2021 rok w konkursie „Piękna Wieś Dolnośląska sołectwo Burkatów zdobyło 3 miejsce promując wątek historyczny związany z Bitwą pod Burkatowem pn. „Burkatów wieś walecznych mieszkańców”.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group