Wtorek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 1007
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Bystrzyca Dolna: "Wzorowy Senior”

Piątek, 26 lipca 2019, 7:27
Aktualizacja: 11:29
Autor: red
Bystrzyca Dolna: "Wzorowy Senior”
Fot. KPP Świdnica
Dzielnicowi Posterunku Policji w Słotwinie spotkali się z seniorami w Bystrzycy Dolnej. Głównym tematem spotkania było szeroko rozumiane bezpieczeństwo, a także przestępstwa których ofiarami padają najczęściej osoby starsze. Dzielnicowi omówili także aplikację „Moja Komenda”, a także uświadamiali seniorów o korzyściach płynących z faktu posiadania odblasków, nie tylko poza obszarem zabudowanym.

Dzielnicowy to policjant tzw. „pierwszego kontaktu”. To własnie dzielnicowy utrzymuje bezpośredni kontakt z mieszkańcami w swoim rejonie służbowym, doskonale znając sytuację życiową, rozpoznając potrzeby i oczekiwania w zakresie bezpieczeństwa. To właśnie dzielnicowi spotykają się z lokalną społecznością i rozmawiają z ludźmi o ich problemach.

Dzielnicowi Posterunku Policji w Słotwinie cyklicznie uczestniczą w spotkaniach z mieszkańcami Gminy Świdnica. A tym razem w Klubie Seniora w Bystrzycy Dolnej sierż. szt. Marta Balewicz oraz asp. Adam Kłyszejko w ramach działań „Wzorowy Senior” spotkali się seniorami. Głównym celem spotkania było uświadomienie osób starszych oraz przekazanie im wiedzy na temat zagrożeń z jakimi mogą spotkać się każdego dnia.

Sierż. szt. Marta Balewicz oraz asp. Adam Kłyszejko przedstawili seniorom metody i techniki manipulacji stosowane przez przestępców, którzy dopuszczają się oszustw na szkodę osób starszych metodą „na wnuczka”, „na policjanta”., „na urzędnika”, „na szklankę wody” oraz „przedstawicieli instytucji”.

Żeby zobrazować słuchaczom temat, funkcjonariusze opowiedzieli o historiach, które wykorzystali oszuści na terenie powiatu, by wyłudzić pieniądze od osób starszych.

Opowiadając o sposobach działania sprawców, sposobie prowadzenia rozmowy przez dzwoniącego oszusta oraz argumentach, którymi się posługuje, dzielnicowi zwrócili szczególną uwagę na kwestię emocji, współczucia, empatii, które są ściśle związane z popełnianiem tego rodzaju przestępstw. Ufność osób starszych i chęć niesienia pomocy bardzo często biorą górę nad zdrowym rozsądkiem. Efektem tego jest przekazywanie dużych sum pieniędzy na rzecz „bliskich”, którzy rzekomo mieli uczestniczyć w wypadku komunikacyjnym lub w innej podobnej sytuacji.

Spotkanie to było również okazją do rozmów o bezpieczeństwie na drodze. Dzielnicowi uświadamiali seniorów o zagrożeniach, które mogą spotkać ich na drodze jako pieszych oraz uświadamiali ich o korzyściach płynących z faktu posiadania odblasków, nie tylko poza obszarem zabudowanym

Dzielnicowi omówili też założenia aplikacji mobilnej „Moja Komenda”.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony uczestników, którzy chętnie zadawali pytania. Seniorzy poruszyli najbardziej nurtujące ich sprawy związane z bezpieczeństwem.

Wszyscy zgodzili się, co do tego, że o problemach należy rozmawiać jak najczęściej i uczulać ludzi na zagrożenia, które czyhają na nich w codziennym życiu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group