Czwartek, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 676
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Morawa: „Wzorowy Senior” w Morawie

Sobota, 18 maja 2019, 11:12
Aktualizacja: 13:14
Autor: red
Morawa: „Wzorowy Senior” w Morawie
Fot. KPP Świdnica
W ramach działań profilaktycznych „Wzorowy Senior”, funkcjonariusze świdnickiej komendy uczestniczyli w kolejnym spotkaniu z seniorami. Celem spotkania było uświadomienie seniorów, a także przekazanie im wiedzy na temat zagrożeń, jakie mogą spotkać ich w codziennym życiu, w tym związanych z oszustwami min. metodą „na wnuczka”, czy „ na policjanta”.

Funkcjonariusze świdnickiej komendy- Specjalista ds. Prewencji Kryminalnej asp. Szymon Szczepaniak oraz dzielnicowa st. sierż. Marta Balewicz w ramach działań „Wzorowy Senior” w Morawie spotkali się z osobami starszymi. Głównym celem spotkania było uświadomienie osób starszych oraz przekazanie im wiedzy na temat zagrożeń z jakimi mogą spotkać się każdego dnia.

Aspirant Szymon Szczepaniak przedstawił seniorom metody i techniki manipulacji stosowane przez przestępców, którzy dopuszczają się oszustw na szkodę osób starszych min. metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, „na urzędnika”, „na szklankę wody” oraz „przedstawicieli instytucji”.

Żeby zobrazować słuchaczom temat, funkcjonariusz opowiedział o historiach, które wykorzystali oszuści na terenie powiatu, by wyłudzić pieniądze od osób starszych.

Opowiadając o sposobach działania sprawców, sposobie prowadzenia rozmowy przez dzwoniącego oszusta oraz argumentach, którymi się posługuje, funkcjonariusz zwrócił szczególną uwagę na kwestię emocji, współczucia, empatii, które są ściśle związane z popełnianiem tego rodzaju przestępstw. Ufność osób starszych i chęć niesienia pomocy bardzo często biorą górę nad zdrowym rozsądkiem. Efektem tego jest min. przekazywanie dużych sum pieniędzy na rzecz „bliskich”, którzy rzekomo mieli uczestniczyć w wypadku komunikacyjnym lub w innej podobnej sytuacji.

Z seniorami omówiona została również kwestia wpuszczania do mieszkania „domokrążców” którzy oferują towary po pozornie atrakcyjnych cenach oraz kupowanie produktów od „przedstawicieli różnych instytucji” po znacznie zawyżonych cenach.

Spotkanie to było również okazją do rozmów o bezpieczeństwie na drodze. Dzielnicowa uświadamiała o zagrożeniach, które mogą spotkać ich na drodze jako pieszych oraz o korzyściach płynących z faktu posiadania odblasków, nie tylko poza obszarem zabudowanym

St. sierz. Marta Balewicz omówiła też założenia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

W czasie spotkania uczestnicy otrzymali "Koperty Życia", które niejednokrotnie mogą być ratunkiem dla starszych, chorych czy samotnych osób mieszkających na terenie gminy. Informacje w niej zawarte bowiem mogą być kluczowe dla ratowników, którzy często muszą podejmować szybkie i trafne decyzje, od których zależy ludzkie życie lub zdrowie.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony uczestników, którzy chętnie zadawali pytania. Seniorzy poruszyli najbardziej nurtujące ich sprawy związane z bezpieczeństwem.
Wszyscy zgodzili się, co do tego, że o problemach należy rozmawiać jak najczęściej i uczulać ludzi na zagrożenia, które czyhają na nich w codziennym życiu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group