Poniedziałek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 986
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: X lat współpracy partnerskiej Gminy Swidnica i Miasta Lampertheim

Wtorek, 15 listopada 2016, 10:20
Autor: red
Gmina Świdnica: X lat współpracy partnerskiej Gminy Swidnica i Miasta Lampertheim
Fot. Gmina Świdnica
12 listopada, dokładnie w 27. rocznicę historycznej Mszy Św. Pojednania, w Krzyżowej władze gminy Świdnica i niemieckiego m. Lampertheim świętowały jubileusz X lecia współpracy partnerskiej.

- Gminę Świdnica i miasto Lampertheim połączyła Krzyżowa i osoba Alfreda Delpa, działacza antyhitlerowskiego „Kręgu z Krzyżowej” i Honorowego Obywatela miasta Lampertheim – mówiła wójt gminy Teresa Mazurek.

Od momentu rozpoczęcia współpracy miast, młodzież z gminy Świdnica odbyła 14 spotkań, w których udział wzięło blisko 250 osób. Jednym ze znaczących przedsięwzięć, realizowanych przez młodzież z Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie i uczniów Szkoły im. Alfreda Delpa w Lampertheim był projekt „Odwaga cywilna w czasie drugiej wojny światowej- śladami Alfreda Delpa- działacza Kręgu z Krzyżowej”. Na ten cel pozyskana została dotacja z Fundacji „Frieden für Europa - Europa für den Friedel” (Pokój dla Europy- Europa dla Pokoju) w wysokości 16 tysięcy euro. W międzynarodowych wymianach udział wzięli także przedstawiciele samorządów, uczestnicząc w Święcie Miast Partnerskich, organizowanych w 2008 i 2014 roku w Lampertheim, dzięki której zawiązały się kolejne partnerstwa i przyjaźnie. Dzięki Lampertheim od kilku lat współpracujemy z belgijskim Maldegem, a ostatnio z włoskim m. Adria. Stąd tez obecność delegacji z m. Maldegem (Belgia) na jubileuszowych obchodach w Krzyżowej, jak również z Nowej Uszycy na Ukrainie, gdzie młodzież z Pszenna od kilku lat ratuje polskie mogiły, w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.

Oficjalną współpracę partnerską miasto Lampertheim z gminą Świdnica zawarło 18 lutego 2006 r., a po stronie polskiej 18 marca 2006 r. Jednym z sygnatariuszy umowy partnerskiej był właśnie ówczesny burmistrz Erich Maier, obecny na jubileuszowych uroczystościach w Krzyżowej. Wszyscy obecni na uroczystości goście podkreślali że budowanie wspólnej Europy powinno odbywać się na gruncie samorządów i mieszkańców gmin. Tylko w ten sposób ma miejsce oddolne zjednoczenie Europy.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group