Środa, 26 stycznia
Imieniny: Pauliny, Polikarpa
Czytających: 606
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: XII Festwal Nauki w Zsm – Wielcy sportowcy i sport w ”Mechaniku”

Sobota, 21 marca 2015, 8:02
Aktualizacja: 11:04
Autor: red.
Świdnica: XII Festwal Nauki w Zsm – Wielcy sportowcy i sport w ”Mechaniku”
Fot. użyczone
W Zespole Szkół Mechanicznych w Świdnicy po raz kolejny odbył się Festiwal Nauki pod hasłem Wielcy sportowcy i sport w ”Mechaniku”.

Odwiedziło nas wielu znamienitych gości ze świata sportu, m.in.:
• pan Jerzy Mazur były kierowca radowy i wyścigowy, Prezes Firmy J.M. Mazur Nissan Wałbrzych,
• dr Rafał Kubacki, adiunkt w Zakładzie Sztuk Walki AWF, judoka, olimpijczyk, 17-krotny Mistrz Polski, dwukrotny Mistrz Świata,
• dr Piotr Cych ,nauczyciel akademicki, pracownik Katedry Dydaktyki Sportu Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, który wygłosi wykład inauguracyjny pt.: Uprawianie sportu a styl życia młodzieży. Czy sport jest dobrym wychowawcą?
• pani Monika Garbacz, studentka V roku AWF we Wrocławiu, trener piłki nożnej kobiecej, sędzia z uprawnieniami UEFA.

Tradycyjnie odwiedzili nas również panowie mgr inż. Tadeusz Kandefer i mgr inż. Tomasz Mazur, pracownicy Ośrodka Dydaktycznego Parku Narodowego Gór Stołowych.

Swoją obecnością zaszczycili nas również przedstawiciele władz miasta: starosta świdnicki pan Piotr Fedorowicz (absolwent ZSM),vice-starosta świdnicki pan Zygmunt Worsa, vice-prezydent Świdnicy pan Szymon Chojnowski oraz przewodniczący Rady Powiatu pan Krzysztof Sołtys. Wśród licznie zgromadzonych gości znaleźli się również dyrektorzy szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Świdnicy oraz CKZ w Świdnicy.
Wykład inauguracyjny pt.: Uprawianie sportu a styl życia młodzieży. Czy sport jest dobrym wychowawcą? wygłosił pan Piotr Cych, który przedstawiając wyniki najnowszych badań nad stylem życia młodzieży, próbował pokazać, że sport jest dobrym wychowawcą i panaceum na wiele bolączek współczesnej młodzieży. Jako osoba czynnie uprawiająca sport – biegi na orientację- zachęcał do uprawiania sportu do późnej starości.
Dr Rafał Kubacki w swoim fantastycznym wykładzie „Ju-do moja droga” mówił o różnych stylach walki i o tym, że ju-do, czyli łagodna droga prowadzą do sukcesu, o ile zna się zasady i mądrze się je stosuje. Wtedy i w biznesie i karierze sportowej możliwe są szczytowe osiągnięcia. Najważniejsze to: zacznij planować, wyznacz sobie cel i patrz perspektywicznie.
Pan Jerzy Mazur , wałbrzyszanin, polski kierowca rajdowy i wyścigowy, w 1988 uczestniczył w wyścigu Paryż-Dakar, gdzie jadąc Starem 266, jako pierwszy Polak dojechał do mety i zajął 15 miejsce w tym prestiżowym rajdzie. W 1986 roku, na otwarciu Hungaroringu, zajął w Pucharze Przyjaźni 3. miejsce w Formule Easter. Założyciel jedynego w Polsce, a także w Europie, Muzeum Górnictwa i Motoryzacji. Właściciel salonu Nissana w Wałbrzychu. Opowiadał o swojej pasji realizowanej w czasie, kiedy zdobycie $1,20 było po prostu niemożliwe, a prywatna skrzynka z narzędziami zabrana na rajd jakoś dziwnie przepadła. W swoim wykładzie „Rajd Dakar oczami kierowcy rajdowego i wyścigowego” przedstawił wiele aspektów rajdu nieznanych dla przeciętnego kibica.
Pani Monika Garbacz w wykładzie „Postrzeganie piłki nożnej kobiecej przez nauczycieli WF” pokazała swoją drogę piłkarki , trenerki i sędziego w tej dyscyplinie sportu. Niezwykle zajmująco i z wielkim wdziękiem przekonywała, ze kobiety wcale nie są gorsze w tej grze niż mężczyźni.
Panowie mgr inż. Tadeusz Kandefer i mgr inż. Tomasz Mazur, pracownicy Ośrodka Dydaktycznego Parku Narodowego Gór Stołowych tym razem opowiedzieli nam o 225 latach turystyki w Górach Stołowych, gdzie i lektyki onegdaj bywały, a teraz rozgościły się skitury, a góry wciąż stoją niezmienne , niewzruszone pomysłami słabego człowieka.
Na zakończenie Festiwalu odbył się bardzo emocjonujący pokaz umiejętności walki w stylu Kick- boxing oraz w boks w wykonaniu naszych uczniów Bartłomieja Szubarta i Mateusza Lewandowskiego. Bartłomiej, uczeń klasy III ZSZ jest vice- mistrzem świata z 2014r, Mistrzem Europy, wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski w kick boxingu. Natomiast Mateusz to debiutujący bokser Polonii Świdnica, wice-mistrz Dolnego Śląska, uczeń klasy IC technikum. Sportowcy prezentowali swe umiejętności wraz z trenerami: panem Arkadiuszem Kaczmarkiem i panem Mariuszem Kucem.
Niestety , był to ostatni punkt programu i kolejny fascynujący i wesoły dzień Festiwalowy dobiegł końca. Pomysłodawczyni i główna organizatorka Festiwalu to wieloletnia nauczycielka w ZSM, pani Grażyna Kubiczek, a jej sztab pomocniczy to panie Adrianna Świder i pani Anna Foryś- Musik.
Festiwal z pewnością będzie kontynuowany, zapraszamy za rok! Wagary w szkole( ZSM) nie są nudne! Państwa obecność będzie wyjątkowo mile widziana!

(ZSM)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group