Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 920
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dobromierz: XIII Walentynkowa Mini Paraolimpiada

Sobota, 27 lutego 2016, 6:40
Autor: opr.red.
Dobromierz: XIII Walentynkowa Mini Paraolimpiada
Fot. www.dobromierz.pl
18 lutego w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Dobromierzu odbyło się kolejne spotkanie integracyjne pod hasłem "XIII WALENTYNOWA MINI PARAOLIMPIADA". Wzięli w nim udział uczniowie szkoły oraz mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Jaskulinie wraz z opiekunami.

Wszyscy zainteresowani spotkali się w sali gimnastycznej, udekorowanej akcentami walentynkowymi. Imprezę otworzyła oficjalna prezentacja i przemarsz zawodników w rytm hymnu olimpijskiego, po którym głos zabrała dyrektor szkoły Elżbieta Seperant. Następnie organizatorki Aneta Haglauer i Karina Wiązek przedstawiły szczegółowy regulamin zmagań, po czym pięcioosobowe drużyny udały się na start i rozpoczęła się paraolimpiada. Zawodnicy uczestniczyli w 10 konkurencjach: "poszukiwacze serc", "walentynkowe drzewo", "puzzle", "krążące serduszko", "toczenie serca", "zbicie serca", "serduszkowy zawrót głowy", "serduszkowy slalom", "walentynowa niespodzianka" i "rzeźba przyjaźni".

Konkurencje przeplatane były pokazami tanecznymi w wykonaniu dziewcząt z klasy V oraz krótką scenką przygotowaną przez uczniów klasy VI, opowiadającą o świecie "bez przemocy i bez wad", czyli o tym, co w życiu najważniejsze - miłość, przyjaźń i tolerancja. Ciekawym przerywnikiem była wspólna zabawa wszystkich uczniów oraz zawodników w rytm piosenki "Zakochany Klaun".

Projekt, który realizowany jest w naszej placówce od 13 lat, umożliwia dzieciom nie tylko spotkanie się z osobami niepełnosprawnymi, ale przede wszystkim służy wzajemnemu zrozumieniu i niwelowaniu przesądów i stereotypów. Rozwija poczucie tolerancji, kształtuje umiejętność niesienia pomocy w różnych sytuacjach, uczy dostrzegania "innych" z całym bagażem ich problemów. Im dłużej trwa współpraca, wiemy, że uczniowie są w stanie w pełni zaakceptować swoich niepełnosprawnych kolegów. Potrzebne są jednak częste kontakty, aby dzieci przekonały się, że być innym wcale nie oznacza być gorszym.

Niepełnosprawni są bardzo często obok nas a nie z nami. Dlatego właśnie zrodził się pomysł na ten dzień, aby wspólnie i aktywnie spędzić czas. Jesteśmy pewni, że takie spotkania ludzi młodych z osobami niepełnosprawnymi, wzbogacają nas wszystkich.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group