Środa, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 497
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rusko: XIV Spotkanie Religijno–Patriotyczne w Rusku

Sobota, 23 września 2017, 13:52
Autor: red
Rusko: XIV Spotkanie Religijno–Patriotyczne w Rusku
Fot. UM Strzegom
Za nami uroczystość pod nazwą „XIV Spotkanie Religijno–Patriotyczne w Rusku”, poświęcona pamięci wszystkich poległych, a także żyjących jeszcze więźniów byłego obozu pracy.

Spotkania te zostały zainicjowane w lipcu 2004 r. i od tamtego czasu niezmiennie każdego roku odbywają się w trzecią niedzielę września. Honorowy patronat nad tą uroczystością objęli biskup świdnicki - ks. Ignacy Dec oraz burmistrz Strzegomia - Zbigniew Suchyta.

Niedzielna uroczystość rozpoczęła się o godz. 13.30 mszą świętą w kościele filialnym pw. św. App Piotra i Pawła w Rusku, którą celebrowali: ks. kanonik Witold Hyla - proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski we Wrocławiu-Klecinie oraz ks. kanonik Marek Krysiak – proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Jaroszowie. Ksiądz Witold wygłosił również bardzo bogatą w treści religijno-patriotyczne homilię. Liturgię eucharystyczną wzbogaciły schole dziecięce z Jaroszowa i Ruska.

Po mszy św. o godz. 14.45 nastąpiło przejście przed obelisk z tablicą pamiątkową. Po przemówieniach dostojnych gości, złożono okolicznościowe wieńce i kwiaty oraz odmówiono modlitwę za Ojczyznę i więźniów poległych w stalinowskich i nazistowskich łagrach i obozach pracy. Słowa refleksji dotyczące minionych czasów oraz wydarzeń, jakie miały miejsce w Rusku w latach 1948-1956 skierowali do uczestników posłowie na Sejm RP: Katarzyna Izabela Mrzygłocka i Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, wicewojewoda dolnośląski - Kamil Krzysztof Zieliński, burmistrz Strzegomia - Zbigniew Suchyta oraz były więzień OPW w Rusku - Tadeusz Kazimierz Mróz, którzy w bardzo przejmujących słowach podzielili się z zebranymi autorefleksjami nt. trudnych czasów funkcjonowania komunistycznych obozów pracy na ziemiach polskich po II wojnie światowej oraz kultywowania uroczystości poświęconych pamięci poległych więźniów. Po ceremonii złożenia okolicznościowych wieńców i wiązanek kwiatów prowadzący całą uroczystość Krzysztof Kalinowski dokonał oficjalnego jej zakończenia.

W uroczystości – oprócz w/w osób - wzięli udział radni Rady Miejskiej w Strzegomiu na czele z przewodniczącym Tomaszem Marczakiem, najbliższa rodzina Tadeusza Kazimierza Mroza, pracownicy Urzędu Miejskiego w Strzegomiu, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych z terenu gminy Strzegom, nauczyciele, młodzież i dzieci z wielu szkół z terenu naszej gminy, poczty sztandarowe, sołtysi, strzelcy ze Związku Strzeleckiego Oddział Strzegom, kombatanci oraz mieszkańcy gminy Strzegom i gminy Żarów. Ponadto, w tej pięknej uroczystości udział wzięli żołnierze Wojska Polskiego z Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych im. gen. Jakuba Jasińskiego we Wrocławiu pod dowództwem kapitana Radosław Jabłońskiego.

Organizatorzy "XIV Spotkania Religijno-Patriotycznego w Rusku" serdecznie dziękują dyrekcji i pracownikom Strzegomskiego Centrum Kultury za okazaną pomoc i profesjonalne nagłośnienie całej uroczystości, a także pracownikom Wydziału Kultury, Sportu i Promocji Urzędu Miejskiego w Strzegomiu za zorganizowanie transportu dla pocztów sztandarowych i ich opiekunów z poszczególnych placówek oświatowych z terenu gminy Strzegom.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group