Sobota, 13 lipca
Imieniny: Małgorzaty, Henryka
Czytających: 785
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: XV przegląd zespołów kolędniczych w gminie Świdnica

Wtorek, 10 stycznia 2012, 10:02
Aktualizacja: 17:28
Autor: red
Gmina Świdnica: XV przegląd zespołów kolędniczych w gminie Świdnica
Fot. użyczone Gmina Świdnica
135 prezentacji, niespełna 6.000 tys. kolędników, 15 lat pięknie kultywowanej tradycji i rzesza ludzi, którym bożonarodzeniowa tradycja jest bliska sercu. W tym roku gminny przegląd zespołów kolędniczych świętował swój XV jubileusz, który każdego roku ma miejsce w Bystrzycy Górnej.

W 1997 roku z inicjatywy Pani Teresy Kmery i przy współpracy Urzędu Gminy Świdnica w świetlicy w Bystrzycy Górnej odbył się I Gminny Przegląd Zespołów Kolędniczych. Tegoroczna edycja konkursu, w pierwszym tygodniu stycznia zgromadziła 12 zespołów.

Okres kolędowania w Bystrzycy Górnej to okres wyjątkowy, świetlica na ten czas zmienia się w teatr, a każda prezentacja zespołu kolędniczego to przepiękny jedyny w swoim rodzaju spektakl, w którym biorą udział wszystkie pokolenia uzupełniając się wzajemnie i dzieląc się między sobą i widzem naszą bogatą tradycją. W okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku powszechnie praktykowane było w różnych formach obrzędowe składanie życzeń, czyli kolędowanie. Typowy czas kolędowania przypadał na okres do Trzech Króli i obejmował chodzenie z żywymi zwierzętami, maszkarami, z gwiazdą, szopką, chodzenie różnych grup przebierańców, widowisko zwane herodami, „wesele krakowskie” i inne.

Przyjście kolędników winno się czytać jako obrzęd, a właściwie zabieg magiczny, mający spowodować w nowym roku urodzaj, zdrowie, płodność, dobry i szczęśliwy ożenek w odwiedzanym domu. Dziś większość z nas kojarzy kolędników z dziećmi biegającymi od mieszkania do mieszkania. Zazwyczaj już na same hasło „Kolędnicy idą” ludzie w panice gaszą światła i udają, że ich nie ma w domu, nie chcą przyjąć kolędników i tym samym przyczyniają się do powolnego zaniku przepięknej tradycji kolędowania.

Organizacja Przeglądu Zespołów Kolędniczych ma na celu pielęgnację tradycji śpiewania kolęd i pastorałek oraz ochronę przed zanikaniem zwyczaju kolędowania, prezentację twórczości kolędniczej, promocję twórców i wykonawców, pobudzenie twórczych zainteresowań kolędowaniem młodego pokolenia.

Po obejrzeniu 12 zespołów kolędniczych podczas XV Przeglądu Zespołów Kolędniczych, Jury postanowiło przyznać następujące nagrody:

1. Teatrzykowi Obrzędowemu „TRADYCJA” działającym przy świetlicy wiejskiej w Bystrzycy Górnej,
2. Szkole Podstawowej w Mokrzeszowie,
3. Przedszkolu w Witoszowie Dolnym,
4. Świetlicy Środowiskowej w Bystrzycy Górnej,
5. Szkole Podstawowej w Witoszowie Dolnym,
6. Gimnazjum w Lutomi Dolnej

Przyznano również nagrody indywidualne za grę aktorską:
1. Oliwii Szyszce ze świetlicy środowiskowej w Bystrzycy Górnej,
2. Izabeli Piecyk z Gimnazjum w Lutomi Dolnej,
3. Dominikowi Mucha z Gimnazjum w Lutomi Dolnej,
4. Patrykowi Łuszczynie z Gimnazjum w Lutomi Dolnej.

Pozostałe grupy jasełkowe zostały wyróżnione. Serdecznie gratulujemy!

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group