• Piątek, 6 grudnia 2019
  • Godz. 18:46
  • Imieniny: Emiliana, Mikołaja, Jaremy
  • Czytających: 876
  • Zalogowanych: 0
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Z pomocą dla Iwano–Frankowska zagrożonego przez epidemię grypy

Wiadomości: Świdnica
Piątek, 6 listopada 2009, 7:47
Aktualizacja: 19:45
Autor: UM
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Świdnica wysyła pomoc do partnerskiego miasta na Ukrainie.

– Rozmawiałem z merem Iwano-Frankowska, który jest zaniepokojony, ponieważ na terenie miasta stwierdzono ponad tysiąc przypadków zachorowań na grypę i ostrą niewydolność oddechową. Często chorobie towarzyszą powikłania i niestety pojawiają się już pierwsze ofiary śmiertelne – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. – Pospieszymy z pomocą naszym partnerom na Ukrainie, ponieważ współpraca partnerska szczególnie ważna jest w trudnych chwilach. Zakupiliśmy 7,5 tysiąca klisz rentgenowskich, które potrzebne są do prześwietlania płuc chorych. Ta liczba wystarczy na zabezpieczenie wszystkich ośmiu szpitali w Iwano-Frankowsku na tydzień. Zakupiliśmy również dozowniki do płynów dezynfekujących, których brakuje w szpitalach i przychodniach zdrowia. Dary wyślemy transportem jeszcze w piątek.

Transport ze Świdnicy w piątek dotrze do Konsulatu Generalnego Ukrainy w Krakowie, a stamtąd tego samego dnia wyjedzie do Iwano-Frankowska.

Pomoc dla Ukrainy organizuje również Caritas Diecezji Świdnickiej.

– Wszyscy, którzy chcą pomóc narodowi ukraińskiemu mogą wpłacać pieniądze na nasze konto bankowe. Wystarczy dać dopisek „Pomoc dla Ukrainy”. Zostaną one przeznaczone na zakup najpotrzebniejszych medykamentów i sprzętu. Przyjmujemy również dary np. maseczki, które będziemy przekazywać do transportu na Ukrainę – mówi ks. Radosław Kisiel, dyrektor Caritas Diecezji Świdnickiej.

Konto Caritas Diecezji Świdnickiej:
Bank Millennium, nr 49 1160 2202 0000 0000 8082 2941
z dopiskiem „Pomoc dla Ukrainy”.

Dary można przekazywać do siedziby Caritas w Świdnicy, ul. Westerplatte 4-6, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00.

Z Iwano-Frankowskiem Świdnica podpisała porozumienie partnerskie we wrześniu 2008 r., po trzech latach kontaktów nieformalnych.

Nazwa miasta pochodzi od imienia i nazwiska wybitnego pisarza ukraińskiego Iwana Franko. Miasto nazwano tak w latach 60-tych ubiegłego wieku, wcześniej funkcjonowały nazwy Stanisław i Stanisławów. Iwano-Frankowsk jest miastem wojewódzkim w zachodniej Ukrainie, w którym mieszka ok. 220 tys. mieszkańców.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group