Wtorek, 23 kwietnia
Imieniny: Jerzego, Wojciecha
Czytających: 1098
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jaworzyna Śląska: Z wizytą w Rumunii

Czwartek, 3 listopada 2022, 17:42
Autor: red
Jaworzyna Śląska: Z wizytą w Rumunii
Fot. UM Jaworzyna Śląska
Przez 5 dni grupa nauczycieli z dolnośląskich i opolskich szkół gościła w Rumunii, gdzie odwiedzali mieszkających tam Polaków. W delegacji nie zabrakło przedstawicieli Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej.

Dzieci i nauczyciele ze szkoły w Jaworzyny Śląskiej, a także mieszkańcy naszego miasta i gminy od lat uczestniczą w akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” prowadzonej przez Fundację Studia Wschód. Dotychczas uczestnicy jeździli na Ukrainę, gdzie porządkowali cmentarze Polaków, spotykali się z rodakami.

W tym roku przyszedł czas na Rumunię. W dniach od 20 do 24 października grupa wolontariuszy biorących udział w akcji, złożona przede wszystkim z nauczycieli dolnośląskich i opolskich szkół, odwiedziła naszych rodaków mieszkających we wsiach: Polana Mikuli, Plesza oraz Nowy Sołoniec. Nie zabrakło rozmów czy występów zespołów ludowych. Jaworzynę Śląską reprezentowali wicedyrektor szkoły Marcin Kruk i nauczycielka Magdalena Glińska. Warto zaznaczyć, że w maju 2013 roku to właśnie Jaworzyna Śląska mogła gościć „Sołonczankę” – zespół folklorystyczny z Nowego Sołońca, prezentującego polskie tańce i utwory ludowe.

- W Rumunii mogliśmy poczuć się jak w domu. Ta niezwykle cenna wyprawa edukacyjna pozwoliła na powrót z olbrzymim ładunkiem emocjonalnym, a spotkania z rodakami mieszkającymi na terenie rumuńskiej Bukowiny pokazują, jak ważna jest nasza tożsamość – relacjonuje Magdalena Glińska.

Wyjazd do Rumunii odbył się w ramach projektu „Nauczyciele dla Kresów”.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group