Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 707
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Z wizytą w Saksonii

Niedziela, 13 listopada 2022, 13:36
Autor: red
Świdnica: Z wizytą w Saksonii
Fot. UM Świdnica
Na zaproszenie Saksońskiej Rady Kobiet prezydent Świdnicy, Beata Moskal–Słaniewska wzięła udział w polsko–niemieckiej konferencji dotyczącej realizacji Europejskiej Karty Równości, którą zorganizowano w Lipsku.

Susanne Köhler, przewodnicząca Saksońskiej Rady Kobiet rozpoczęła konferencję od przywitania zaproszonych gości. Udział w wydarzeniu wzięła m.in. Sylwia Bielawska, zastępczyni prezydenta Wałbrzycha, Genka Lapön z referatu Równego Traktowania Kobiet i Mężczyzn Miasta Lipska oraz Marta Lempart z Fundacji Ogólnopolski Strajk Kobiet. Obecne były także przedstawicielki wałbrzyskiej i wrocławskiej rady kobiet oraz delegacja województwa lubuskiego. Debata i warsztaty odbyły się w Nowym Ratuszu. Tematy poruszane w trakcie paneli dyskusyjnych skupiały się wokół zagadnień takich jak: ochrona przed przemocą, polityka samorządowa oraz Europejska Karta Równości. Strona niemiecka podzieliła się doświadczeniami z realizacji drugiej już strategii równościowej, wprowadzonej przez władze Lipska.

W swoim wystąpieniu prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska mówiła o procesie wprowadzania zapisów Europejskiej Karty Równości w Świdnicy, współpracy w tym zakresie z innymi jednostkami administracji samorządowej w regionie oraz sytuacji Polek w naszym kraju. Poruszyła także tematy związane z profilaktyką raka piersi, szczepień na covid 19 i wirus brodawczaka ludzkiego – HPV. Mówiła również o uchodźcach z Ukrainy, o zapewnieniu im niezbędnego wsparcia, nie tylko materialnego, ale także opieki psychologa czy wsparcia w znalezieniu zatrudnienia i usamodzielnienia się w Polsce.

Ostatnim punktem konferencji była wizyta w Instytucie Polskim w Berlinie, filia w Lipsku, gdzie miało miejsce spotkanie z Dr Gesine Märtens, sekretarz stanu w saksońskim Ministerstwie Sprawiedliwości i Demokracji, Europy oraz Równego Traktowania, a także seans filmu „Podwójne wolne. Prawa polityczne kobiet 1918”. Przedstawia on genezę, kontekst i specyfikę ruchu emancypacyjnego w Polsce wraz z jego reminiscencjami aż do współczesności. Podkreślano w nim fakt, że Polska była jednym z pierwszych krajów na świecie, która przyznała swoim obywatelkom pełne prawa wyborcze.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group