Wtorek, 19 października
Imieniny: Pawła, Piotra, Jana
Czytających: 935
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica/powiat świdnicki: Za nami ćwiczenia dowódczo–sztabowe "Ucieczka 2018"

Wtorek, 30 października 2018, 9:49
Aktualizacja: 9:51
Autor: red
Świdnica/powiat świdnicki: Za nami ćwiczenia dowódczo–sztabowe "Ucieczka 2018"
Fot. KPP Świdnica
Ucieczka z konwoju, porwanie zakładników, pościg, wypadek to tylko część scenariusza ćwiczeń dowódczo–sztabowych zorganizowanych przez funkcjonariuszy z powiatu świdnickiego. Działania pod kryptonimem „Ucieczka 2018” zaplanowano i zrealizowano przy współpracy z innymi służbami oraz podmiotami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo, w celu ćwiczenia metod współdziałania wszystkich służb.

Ćwiczenia pod kryptonimem „Ucieczka 2018” rozpoczęły się już po godz. 8.00, kiedy konwój jadący z Zakładu Karnego z Wrocławia do Aresztu Śledczego w Świdnicy został ostrzelany i zmuszony do zatrzymania. W wyniku ostrzału ciężko rannych zostało dwóch konwojentów, a dwaj sprawcy napadu wraz z dwoma uwolnionymi więźniami uciekli zabierając ze sobą jako zakładnika trzeciego konwojenta.

Do akcji wkroczył zespół Pogotowia Ratunkowego, który udzielał pomocy rannym konwojentom. A pościg za uciekinierami podjęli funkcjonariusze policji

W trakcie rozwoju sytuacji i uzyskiwania nowych informacji o sposobie oraz możliwych kierunkach działania sprawców, na drodze Jaroszów – Strzegom na wysokości przydrożnego parkingu wystawiony został policyjny posterunek kontrolno-blokadowy. Jednak w trosce o życie zakładnika dowódca posterunku blokadowego przepuścił „więźniarkę” z napastnikami, którzy dalej kontynuowali ucieczkę, a funkcjonariusze policji działania pościgowe.

Uciekająca "więźniaka" po wjeździe do Jaworzyny Śląskiej uległa wypadkowi, uderzając w słup telegraficzny. W wyniku tego zdarzenia, konwojent oraz jeden z „odbitych” więźniów zakleszczeni zostali w aucie. Pozostali napastnicy po wydostaniu się z rozbitej „więźniarki” uciekli w kierunku centrum Jaworzyny Śląskiej. Na miejscu oprócz policjantów pracowali funkcjonariusze Straży Pożarnej oraz Pogotowia Ratunkowego.

Do działań pościgowych dołączył policyjny pies tropiący.

Uciekający napastnicy wejściem głównym dostali się do wnętrza budynku Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej, gdzie dyrektor szkoły stał się zakładnikiem.

W szkole ogłoszona została ewakuacja uczniów, a w związku z poważnym zadymieniem, które powstało w wyniku strzałów oddanych przez napastników w kierunku instalacji elektrycznej i gazowej na miejsce wezwana została również Straż Pożarna oraz Pogotowie Ratunkowe.

Do szkoły ściągnięci zostali policyjni negocjatorzy, poprzez których napastnicy żądali podstawienia na teren szkoły helikoptera. Po spełnieniu żądań, napastnicy podczas przechodzenia z budynku szkoły do helikoptera zostali zatrzymani przez GRIN (Nieetatową Grupę Interwencyjną) Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy oraz GISW Oddział we Wrocławiu ( Generalny Inspektorat Słuzby Więziennej), a zakładnik uwolniony.

Prawie w tym samym czasie na terenie Parowozowni w Jaworzynie Śląskiej doszło do wybuchu i pożaru. Tam również Straż Pożarna, Pogotowie Ratunkowe oraz Policja współpracowały ze sobą.

Tak właśnie w największym skrócie, wyglądał scenariusz ćwiczeń dowódczo-sztabowych przeprowadzonych 26 października br. na terenie powiatu świdnickiego.

Po zawiadomieniu o zdarzeniu do działania zaangażowane zostały siły i środki m.in. policji, służby więziennej, straży pożarnej, pogotowia ratunkowego, a także Wydział ds. Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Świdnicy.

Do zadań policjantów należało przede wszystkim zatrzymanie osób które dokonały ucieczki z konwoju Aresztu Śledczego, zapewnienie dojazdu jednostkom ratowniczym na miejsce zdarzenia, regulacja ruchem i wyznaczanie objazdów, zabezpieczenia miejsca zdarzenia, ochrona porządku podczas przeprowadzania akcji ratowniczej oraz wykonanie czynności procesowych na miejscu zdarzenia.

Przeprowadzone ćwiczenia mają na celu sprawdzenie sposobu reagowania w sytuacji zagrożenia, a także doskonalenie umiejętności współdziałania, koordynowania działań oraz wymiany informacji pomiędzy Policją, Aresztem Śledczym, Strażą Pożarną oraz pogotowiem Ratunkowym.

Symulowane zdarzenia przebiegały zgodnie z wyznaczonym planem oraz bardzo dobrze odzwierciedlały rzeczywiste działania. Uczestniczące w nim służby doskonale ze sobą współpracowały i wykazywały się pełnym zaangażowaniem. Około godz. 13.00 odbyło się uroczyste zakończenie ćwiczeń i podsumowanie działań.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group