Środa, 12 czerwca
Imieniny: Jana, Leona
Czytających: 1097
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Zabrzmią fortepiany

Środa, 23 września 2020, 15:15
Autor: red
Świdnica: Zabrzmią fortepiany
Fot. UM Świdnica
„Świdnickie Fortepiany” zagrają już w najbliższą sobotę.

W kalendarzu kulturalnym Świdnicy pojawiła się nowa propozycja – cykliczne koncerty fortepianowe pod nazwą „Świdnickie Fortepiany”. Na pierwszy z nich, pod patronatem prezydent Świdnicy, Beaty Moskal-Słaniewskiej zapraszamy już w najbliższą sobotę, 26 września o godz. 17.00 do Parku Centralnego. W przypadku niesprzyjających warunków pogodowych koncert odbędzie się w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy.

Celem wydarzenia jest upowszechnianie muzyki fortepianowej (przede wszystkim klasycznej - ale nie tylko) i pokazywanie wykonawców, którzy w jakikolwiek sposób są związani ze Świdnicą. Podczas pierwszego koncertu wystąpią urodzeni i działający w Świdnicy pianiści: Beata Bartko- Kozieł, Marta Moneta i Jakub Moneta. Usłyszymy utwory Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Franza Schuberta i Fryderyka Chopina.

Przy okazji pierwszego koncertu, na tych którzy przyjdą w sobotnie popołudnie do Parku Centralnego czeka dodatkowa niespodzianka.

Organizatorami wydarzenia są Urząd Miejski oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Ludomira Różyckiego w Świdnicy.

Sylwetki wykonawców:

Beata Bartko-Kozieł – absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie fortepianu prof. Włodzimierza Obidowicza - zmarłego w 2016 roku wybitnego pianisty światowej sławy. Od wielu lat jest nauczycielem gry na fortepianie w PSM w Świdnicy, którą obecnie kieruje jako dyrektor.

Marta Moneta – absolwentka PSM I stopnia w Świdnicy w klasie fortepianu Mieczysławy Jarosławskiej, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (dyrygentura chóralna w klasie dr hab. Dariusza Zimnickiego) i tegoroczna dyplomantka w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Faryniarza – także ucznia prof. Obidowicza. Obecnie jest nauczycielem w PSM I stopnia i SSM II stopnia w Świdnicy oraz wykładowcą w świdnickim Wyższym Seminarium Duchownym. Kieruje świdnickim chórem katedralnym „Tactus Sonus”.

Jakub Moneta – absolwent PSM I stopnia w Świdnicy w klasie fortepianu Mieczysławy Jarosławskiej, przez dwa lata uczeń Społecznej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Kazimierza Kościukiewicza w Świdnicy w klasie organów dr Macieja Batora (wówczas uczył się gry na fortepianie u Beaty Bartko-Kozieł). Obecnie uczęszcza do IV klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu gdzie uczy się gry na organach u prof. Piotra Rojka, a gry na fortepianie u Maurycego Hufa.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group