Wtorek, 23 kwietnia
Imieniny: Jerzego, Wojciecha
Czytających: 1337
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Żarów: Zabytki do renowacji

Niedziela, 17 marca 2024, 9:44
Autor: red
Gmina Żarów: Zabytki do renowacji
Fot. UM Żarów
Do parafii z terenu gminy Żarów trafią kolejne środki finansowe na remonty i konserwację zabytków.

Burmistrz Leszek Michalak oraz zastępca burmistrza Przemysław Sikora podpisali umowę na remont barokowej balustrady empory wraz ze schodami będącej elementem wyposażenia pocysterskiej kaplicy pałacowej w Zastrużu. Jest to dopiero pierwsza podpisana umowa, kolejne dwa wnioski są w trakcie wyłonienia wykonawcy i niebawem dotacje trafią do następnych naszych parafii.

- Zabytki to nasza spuścizna historyczna, dlatego dbamy i odnawiamy je każdego roku. Pozyskaliśmy kolejne dofinansowania na odnowę i kompleksowy remont zabytków, które zostaną wyremontowane w kościołach w Zastrużu, Bukowie oraz Imbramowicach. Łączna wartość wszystkich prac, które będą w tym roku realizowane, wynosi ponad 500 tysięcy złotych. Pierwsza umowa podpisana, w najbliższym czasie rozstrzygnięte zostaną przetargi na realizację prac w kolejnych naszych parafiach – mówi burmistrz Leszek Michalak.

Burmistrz Leszek Michalak oraz zastępca burmistrza Przemysław Sikora przekazali umowę na ręce księdza Pawła Szajnera proboszcza parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Mrowinach. Wartość całej inwestycji wyniesie 209 100,00 złotych. Na realizację tego zadania gmina Żarów pozyskała dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

- Zaplanowane działania konserwatorskie obejmują wykonanie pełnej konserwacji części drewnianej balustrady empory balkonu we wnętrzu kaplicy pałacowej będącej niegdyś częścią posiadłości cysterskich w Zastrużu. Dzięki współfinansowaniu z budżetu Gminy Żarów, Ministerstwa Kultury i Sztuki z ogromnym wysiłkiem społeczności parafialnej do tej pory odnowiono szereg bezcennych dzieł znajdujących się w kaplicy jak m.in obraz Michaela Willmanna czy tryptyk malarski Johanessa Claessensa. Balustrada empory jest integralnym i ważnym elementem barokowego wnętrza, które zachowało swój unikatowy charakter – wyjaśnia zastępca burmistrza Przemysław Sikora.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group