Piątek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 930
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kruków: Zabytkowa kapliczka po remoncie

Poniedziałek, 20 października 2014, 12:05
Aktualizacja: 13:48
Autor: red.
Kruków: Zabytkowa kapliczka po remoncie
Fot. UM Żarów
Od lat wymagała gruntownego remontu. Doraźne naprawy, które podejmowane były w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych przez mieszkańców nie rozwiązały problemu. Osiemnastowieczna kapliczka w Krukowie dalej była w fatalnym stanie.

Miała zawilgocone ściany, odpadające tynki, a dach pozbawiony był w ogóle rynien. O środki finansowe na jej remont aplikowali sami mieszkańcy Krukowa. Jako członkowie Stowarzyszenia "Nasz Kruków" złożyli wniosek "Ratując zabytkową kapliczkę poprawiamy atrakcyjność turystyczną Krukowa", który został pozytywnie oceniony przez Lokalną Grupę Działania "Szlakiem Granitu", a następnie przekazany do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Otrzymali decyzję o współfinansowaniu remontu kapliczki. Do realizacji projektu pieniądze dołożyła również gmina, a i mieszkańcy, którzy zbierali na ten cel darowizny. Nie minęło kilka miesięcy i dziś kapliczka zachwyca swoim nowym widokiem. - W pierwszej kolejności rozebrano stary drewniany płot, usunięto betonową płytę wylaną przed wejściem i posadzkę oraz tynki ze ścian. Z dachu ściągnięto blachę. Podczas remontu został przemurowany ołtarzyk, na którym położono granitową płytę. Kapliczkę pomalowano specjalnymi farbami zabezpieczającymi przed zawilgoceniem. Według kosztorysu inwestorskiego całkowity koszt remontu to ponad 45 tysięcy złotych. Oprócz kosztów związanych z robocizną i materiałami potrzebne też były środki na wykonanie projektu budowlanego i nadzór budowlany nad całym tym przedsięwzięciem. Środki te zapewniła nam gmina - wyjaśniała podczas uroczystego otwarcia kapliczki w sobotę, 18 października Katarzyna Banasik, członkini Stowarzyszenia "Nasz Kruków".

Kapliczkę w nowej odsłonie podziwiali wszyscy, którzy uczestniczyli w jej uroczystym otwarciu. - Od dłuższego czasu przyglądam się działaniom podejmowanym przez zaangażowanych mieszkańców Krukowa. Jestem pełen podziwu dla Waszej systematycznej i odpowiedzialnej pracy, która przynosi konkretne efekty. Doceniam każdy, nawet najmniejszy przejaw aktywności społecznej. Razem pracujemy na rzecz naszej gminy i cieszę się, że Krukowianie to dostrzegają - mówił burmistrz Leszek Michalak.

Kapliczka w Krukowie została odrestaurowana w zaledwie kilka miesięcy. Duża w tym zasługa również samych mieszkańców, którzy od samego początku zaangażowali się w prace na rzecz swojej miejscowości. - Kapitalny remont zabytkowej kapliczki rozpoczęliśmy wiosną tego roku. Większość prac wykonali sami mieszkańcy, tylko dach i drzwi wykonała firma zewnętrzna - dopowiadała Katarzyna Banasik.

(Magdalena Pawlik)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group