Poniedziałek, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 1002
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Łażany: Zabytkowy kościół po remoncie

Piątek, 12 grudnia 2014, 9:20
Aktualizacja: 13:51
Autor: red.
Łażany: Zabytkowy kościół po remoncie
Fot. UM Żarów
Zakończyły się prace remontowe przy zabytkowej świątyni w Łażanach. Ze środków finansowych, pozyskanych przez Stowarzyszenie Miłośników Łażan "Przyjazna Wieś" z Fundacji Polska Miedź w Lubinie i datków parafian została odnowiona elewacja budynku, powstał nowy chodnik i granitowa opaska wokół świątyni.

Prace remontowe zostały już komisyjnie odebrane w obecności proboszcza parafii księdza Pawła Szajnera, konserwatora zabytków, kierownika budowy i wykonawców inwestycji. - Trzynastowieczny kościół jest jednym z najpiękniejszych zabytków w naszej miejscowości. Jako społeczność dokładamy więc starań, aby obiekt odzyskał utracony blask. Oprócz remontu ścian zewnętrznych i prac ziemnych polegających na ułożeniu granitowej opaski cały teren wokół kościoła został uporządkowany, a mur naprawiony. Wewnątrz kościół został również pomalowany. I duża w tym zasługa mieszkańców, którzy zaangażowali się w prace na rzecz naszej świątyni - mówi Mieczysław Faruń prezes Stowarzyszenia Miłośników Łażan "Przyjazna Wieś".

Nie są to jeszcze wszystkie prace, które na rzecz kościoła zamierzają zrealizować mieszkańcy Łażan. - Renowacja kościoła w Łażanach kosztowała blisko 70 tysięcy złotych. Znaczną część tych środków finansowych pozyskaliśmy jako darowiznę z Fundacji Polska Miedź w Lubinie. Do remontu dołożyli się także sami parafianie, również swoim zaangażowaniem i pracą społeczną. A na tym jeszcze nie koniec. W przyszłym roku planujemy zagospodarować teren tuż przy kościele, posadzić tam trawę, rabatki i kwiaty - zaznacza Maria Tomaszewska, członkini Stowarzyszenia Miłośników Łażan "Przyjazna Wieś".

Stowarzyszenie Miłośników Łażan "Przyjazna Wieś" funkcjonuje na terenie gminy Żarów już trzy lata. Remont kościoła w Łażanach to nie jedyny projekt, na który mieszkańcy pozyskali dotację. Ich pierwszym sukcesem były pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, które przeznaczyli na wydanie materiałów promocyjnych. Teraz planują aplikować o kolejne dofinansowanie. Tym razem na rozbudowę świetlicy wiejskiej.

(Magdalena Pawlik)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group