Niedziela, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 964
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Łażany: Zabytkowy kościół w remoncie

Środa, 22 października 2014, 15:51
Aktualizacja: 16:07
Autor: red.
Łażany: Zabytkowy kościół w remoncie
Fot. UM Żarów
Trwa remont zabytkowego kościoła pod wezwaniem Bożego Ciała w Łażanach. Wokół świątyni powstanie chodnik, a sam budynek zyska nową elewację. Trzynastowieczny zabytek odzyska w końcu utracony blask. O środki finansowe na jego remont aplikowali sami mieszkańcy Łażan.

Jako członkowie Stowarzyszenia Miłośników Łażan "Przyjazna Wieś" złożyli wniosek do Fundacji Polska Miedź w Lubinie i otrzymali na rzecz "swojego" kościoła darowiznę w wysokości 49 tysięcy złotych.

- Pierwszy etap prac, który w tej chwili rozpoczął się w naszym kościele dotyczyć będzie remontu elewacji i zbicia tynków. W następnej kolejności ekipa remontowa wykona opaskę z kostki granitowej o szerokości półtora metra oraz nowy chodnik. Prace przewidziane zostały do końca listopada - wyjaśnia Mieczysław Faruń, prezes Stowarzyszenia Miłośników Łażan "Przyjazna Wieś".

Choć, całościowy koszt prac remontowych zamknie się w kwocie przewyższającej otrzymane dofinansowanie, sami mieszkańcy również dołożą pieniądze, ale i własną pracę społeczną. - Remont kościoła pochłonie blisko 70 tysięcy złotych. Pozostałą część sfinansujemy z datków wiernych parafian. A myślę, że nie zabraknie tutaj także naszego zaangażowania społecznego. Gospodarzem tego obiektu jest proboszcz naszej parafii ksiądz Paweł Szajner, który wspomaga nas swoją wiedzą i doświadczeniem. Wspólnie z parafianami ks. Szajner kończy budowę kościoła w Mrowinach. Nadzoruje również budowę kościoła w Zastrużu - dopowiada prezes Stowarzyszenia w Łażanach Mieczysław Faruń.

Tuż po zakończeniu prac remontowych mieszkańcy Łażan zamierzają znów zabiegać o pozyskanie środków finansowych na dalszy remont zabytkowej świątyni. W planach jest uporządkowanie terenu wokół kościoła, posadzenie kwiatów i rabatek oraz malowanie wnętrza budynku. Ale to już na wiosnę. - Kościół w Łażanach to największa "perełka" mieszkańców sołectwa. Wspólnym zaangażowaniem udało się nam pozyskać pieniądze na jego remont i mamy nadzieję, że budynek, jeśli nie w całości, to choć w części odzyska dawną świetność. Wprawdzie wymaga to wiele wysiłku, ale patrząc na odrestaurowane kościoły w Bukowie i Pożarzysku, warto podejmować takie inicjatywy - zaznacza Maria Tomaszewska, członkini Stowarzyszenia Miłośników Łażan "Przyjazna Wieś"

(Magdalena Pawlik)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group