• Niedziela, 16 czerwca 2019
  • Godz. 7:09
  • Imieniny: Aliny, Anety, Benona, Julity, Justyny
  • Czytających: 750
  • Zalogowanych: 0
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Zadbane miasto? Wystarczy trochę kwiatów

Wiadomości: Region - Świebodzice
Sobota, 28 listopada 2009, 8:41
Aktualizacja: 9:42
Autor: MEG
Fot. MEG
Co zrobić, żeby w mieście było ładniej? Nagradzać tych mieszkańców, którzy dbają o swoje przydomowe ogródki czy choćby okno w bloku. W Świebodzicach wiele lat temu wymyślono taki konkurs, a dziś coraz więcej mieszkańców z pasją ukwieca swoje balkony i posesje.

“Najładniejsze okno, balkon i posesja” – ten konkurs ma w mieście wieloletnią tradycję. I okazało się, że nagradzanie tych, którzy troszczą się o swoje najbliższe otoczenie, to sposób na poprawę estetyki miasta. Bo coraz więcej osób dba o własny skrawek zieleni czy nawet okno w osiedlowym bloku.

- No tak, trzeba trochę pracy, ale jak człowiek zobaczy efekt, jak mi wszystkie kwiatki pięknie wyrosną, to jest największa nagroda – cieszy się pani Aniela Karczowska ze świebodzickiej dzielnicy Pełcznica. – Mieszkam w naprawdę pięknym miejscu, otoczonym mnóstwem zieleni, bo sąsiadujemy z Książańskim Parkiem Krajobrazowym. Tym bardziej więc chce się, żeby to w miejsce, w którym się żyje, było jeszcze piękniejsze. Ja w moim oknie posiałam różne kwiaty, żeby było kolorowo i radośnie. Nie liczyłam na jakieś nagrody, a tu proszę, III miejsce. To bardzo miłe i zachęca, żeby jeszcze bardziej się starać.

Pani Zofia Kubińska swój osiedlowy balkon zamieniła w mały rajski ogródek. – To moje schronienie, spędzam na nim całe lato, jeszcze teraz mi kwitną pelargonie – mówi z dumą. – Pielęgnacja kwiatów to moja ogromna pasja. To ważne, że ktoś to docenia, zauważa, nagradza.

Samorząd zauważa i nagradza co roku najlepiej, jak może. Wraz ze Spółdzielnią Mieszkaniową funduje piękne nagrody – głównie kwiaty, krzewy ozdobne, akcesoria i nawozy służące do pielęgnacji roślin.

- Kochani, dziękuję z całego serca za pasję, za to, że upiększacie miasto, że swoimi pięknymi ogródkami czy balkonami mobilizujecie sąsiadów, żeby też zadbali o najbliższe otoczenie – mówił burmistrz Kożuchowicz. – Dzięki temu na osiedlach, w centrum czy innych częściach Świebodzic jest kolorowo i estetycznie.

A swoją drogą – w niektórych przypadkach warto by zorganizować konkurs zupełnie przeciwny – i wręczać “maliny” za te posesje, które straszą i szpecą. Może to zmobilizowałoby niektórych właścicieli do większej dbałości o swoje otoczenie.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group