Czwartek, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 509
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zakończone prace przy dwóch inwestycjach

Wiadomości: Region
Wtorek, 22 września 2015, 13:41
Autor: red.
Fot. www.gmina.swidnica.pl
Zakończyły się prace przy dwóch inwestycjach realizowanych ze środków otrzymanych z budżetu państwa na usuwanie skutków powodzi. Droga w Grodziszczu zyskała nową nawierzchnię, a groźny potok w Mokrzeszowie nowe umocnienia. Do końca listopada następne 171 mb. Kotarby zostanie odbudowanych dzięki kolejnym 250 tys. zł. przyznanym gminie Świdnica na usuwanie skutków powodzi.

W tym roku realizowaliśmy 2 zadania w ramach środków na usuwanie powodziowych szkód, w Grodziszczu i w Mokrzeszowie. Prace związane z regulacją potoku Kotarba, z wykorzystaniem tzw. „środków powodziowych” trwają od 2009 roku i były wykonane w 5 etapach. Na ten cel zostało już przeznaczonych ponad 4,74 mln zł, w tym 3,46 mln zł stanowiło dofinansowanie z MSWiA. To jednak nie koniec dobrych wiadomości dla mieszkańców Mokrzeszowa, których nieruchomości znajdują się w bliskim sąsiedztwie tego potoku. Dzięki kolejnej rządowej pomocy do końca listopada br. kolejne 171 metrów uzyska umocnienia. Przyjęte rozwiązania zapobiegną w przyszłości wylewaniu wód i zalewaniu posesji – mówi wójt Teresa Mazurek.

Od kwietnia do sierpnia br. trwały prace przy drugiej inwestycji realizowanej ze środków „powodziowych”, tym razem w Grodziszczu. Remont dróg gminnych obejmował roboty rozbiórkowe, wykonanie: kanalizacji deszczowej wraz ze studniami burzowymi, oświetlenia drogowego, nawierzchni mineralno-bitumicznej. Ponadto zrealizowane zostały wjazdy na posesje i chodniki z kostki betonowej. Powstał także chodnik wzdłuż drogi wojewódzkiej. Wartość inwestycji w Grodziszczu opiewa na kwotę 691,2 tys. zł, w tym dofinansowanie z budżetu państwa wyniesie 80% kosztów kwalifikowanych, tj. ok. 482,5 tys. zł.

W tym roku 76 jednostek samorządu terytorialnego otrzymało rządową pomoc na usuwanie skutków powodzi. W ich gronie jest gmina Świdnica z kwotą 1,75 mln. zł. Dofinansowanie dla gmin i powiatów przeznaczone jest na remonty lub odbudowę infrastruktury zniszczonej bądź uszkodzonej w powodziach i zdarzeniach mających znamiona klęsk żywiołowych. Państwo pomaga gminom i powiatom w usuwaniu klęsk żywiołowych. Pokrywa do 80 procent strat, powstałych na skutek powodzi.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group