Sobota, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 1215
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Zakwitły łąki kwietne

Niedziela, 20 czerwca 2021, 7:36
Autor: red
Żarów: Zakwitły łąki kwietne
Fot. UM Żarów
Maki, chabry, koniczyny łąkowe, lawendy, czarnuszki, szałwie. Te i wiele innych kwiatów mienią się różnorodnymi kolorami na łąkach kwietnych, które pięknie rozkwitły na terenie Żarowa.

Taka zieleń pełni wiele pożytecznych funkcji. Oprócz poprawy estetyki, łąki przyczyniają się do oczyszczania powietrza, pochłaniają więcej pyłów komunikacyjnych i magazynują więcej wody niż trawniki, są łatwiejsze w utrzymaniu. Ponadto łąki tworzą naturalne żerowiska dla owadów, pszczół, motyli i małych zwierząt. To bardzo istotne, zwłaszcza w kontekście ograniczenia skutków zanieczyszczenia powietrza.

- Na efekty trzeba było trochę poczekać, zwłaszcza, że początkowo warunki atmosferyczne nie sprzyjały kiełkowaniu i wzrostowi roślin. W końcu jednak łąki kwietne bujnie zakwitły, bo nie ma lepszego projektanta niż natura – mówi Karol Podyma z firmy Łąki Kwietne wykonawca zadania w Żarowie.

Na powstałych przy ul. Piastowskiej, Dworcowej i Krasińskiego w Żarowie łąkach kwietnych zasianych zostało wiele gatunków roślin, m.in. koniczyna czerwona, szałwia łąkowa, babka lancetowata, wiesiołek dwuletni, miłek letni, aster alpejski, chaber bławatek, lawenda wąskolistna, len wielkokwiatowy, czarnuszka siewna, mak polny, jaskier ostry, rumian polny, kozibród łąkowy, koniczyna łąkowa, aster chiński karłowy, gwiezdny pył Leptosifon, kąkol polny, nolana błękitna, żeniszek meksykański karłowy i jeszcze wiele innych gatunków.

- Łąki kwietne są ważnym punktem w naszej przestrzeni miejskiej. Warto jednak doceniać nie tylko ich walory estetyczne, ale też zwrócić uwagę na kwestie związane z oczyszczaniem powietrza, zatrzymaniem wody i zapobieganiem erozji gruntu, ochroną przyrody, czy bioróżnorodnością. Różnorodność kwitnących kwiatów ma nieoceniony wpływ na pszczoły i inne pożyteczne owady zapylające – mówi Przemysław Sikora zastępca burmistrza.

Łąki kwietne i zielone przystanki, które w minionym roku powstały na terenie naszego miasta są realizowane w ramach Żarowskiego Projektu Ekologicznego.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group