• Środa, 19 lutego 2020
  • Godz. 2:17
  • Imieniny: Arnolda, Konrada, Marcelgo
  • Czytających: 759
  • Zalogowanych: 0
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Zamykają Rzeźnię

Wiadomości: Świdnica
Sobota, 12 grudnia 2009, 9:19
Aktualizacja: 9:26
Autor: MaS
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Na święta. W tym roku nie będzie już żadnego spotkania w cyklu Rzeźnia Poetycka. Dopiero w lutym miłośnicy literatury będą mieli okazję spotkać się znowu.

A zajęcia cieszą się coraz większą popularnością. Mimo okresu przedświątecznych porządków i zakupów przeszło dwadzieścia osób znalazło czas, aby posłuchać, jak Marta Żywicka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i była redaktorka krakowskiego magazynu „Jak być kobietą”, opowiada o newsie w mediach i literaturze.

- Wiek XIX był wiekiem pary, wiek XX wiekiem mediów, a wiek XXI będzie wiekiem informacji i komunikacji medialnej – rozpoczęła pani Marta. – Warto przy tym pamiętać, że news i informacja to są dwie zupełnie różne rzeczy. I że informacja żyje dłużej, znacznie dłużej, niż nam się wydaje.

Obecni nie tylko mieli okazję dowiedzieć się, co to takiego lid (lead - wprowadzenie), infotainment (informacja, która ma dostarczać rozrywki), czy breaking news (wiadomości z ostatniej chwili, publikowane przez telewizje w postaci żółtych pasków informacyjnych u dołu ekranu). Mogli też samodzielnie ułożyć lid na podstawie znanego wiersza Juliana Przybosia o śmierci taterniczki. Marta Żywicka zaprezentowała bowiem tezę, że wiele dzieł literackich zostało zainspirowanych krótką informacją, którą można przedstawić w postaci lidu: wiersz Kochanowskiego o moście na Wiśle, „Dziady część III” Mickiewicza, czy „Wesele” Wyspiańskiego.

- Jak mówił mój wykładowca na studiach, pierwszy news powstał wtedy, kiedy troglodyta zawiadomił innych troglodytów o tym, że na odległej łące pasą się mamuty. Sami nieustannie wymieniamy się informacjami i tworzymy newsy – podsumowała pani Marta.

Marta Żywicka, po dekadzie spędzonej w Krakowie, wróciła do Świdnicy aby kierować projektem Europejska Wyprawa Śladami Christiana Czepki.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group