Niedziela, 23 czerwca
Imieniny: Wandy, Zenona
Czytających: 1146
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Zapalili znicze

Wtorek, 14 grudnia 2021, 17:09
Autor: red
Żarów: Zapalili znicze
Fot. UM Żarów
13 grudnia 2021r. przypadała 40.rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.

Ogłoszony niezgodnie z konstytucją stan nadzwyczajny zaowocował internowaniem ponad 10 tysięcy działaczy opozycji antykomunistycznej, tysiące kolejnych było inwigilowanych i zastraszanych. Co najmniej kilkadziesiąt osób straciło życie. Dziś naszym obowiązkiem jest pamiętać o tamtych wydarzeniach.

W hołdzie wszystkim ofiarom stanu wojennego 13 grudnia zapaliliśmy znicze pod żarowskim Pomnikiem Pamięci Narodowej, a wiązanki kwiatów złożyli burmistrz Leszek Michalak, zastępca burmistrza Przemysław Sikora i przewodniczący Rady Miejskiej Roman Konieczny.

- Od tamtych wydarzeń minęło już 40 lat. Była to ta chwila, kiedy władza powiedziała „Nie” społeczeństwu polskiemu, które wzbijało się na niepodległość. Władza w sposób brutalny, ze skutkami śmiertelnymi postanowiła pokazać, że jest silniejsza. Jest to takie przesłanie na przyszłość. Myślę, że każdy, kto sprawuje władzę powinien pamiętać, że jest z nadania ludzi i działając powinien mieć przed sobą to najwyższe dobro, jakim jest dobro społeczeństwa. My Żarowianie pamiętamy o tamtych wydarzeniach. Każde miasto ma swoich bohaterów, Żarów też ma swoich bohaterów i musimy o nich pamiętać. Warto przypominać historię takich bohaterów, to jest nasz obowiązek i nasza powinność – mówi burmistrz Leszek Michalak.

Wprowadzony 13 grudnia 1981 roku stan wojenny w Polsce został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiony 22 lipca 1983 roku. W trakcie jego trwania internowano 10 131 działaczy NSZZ „Solidarność”, a życie straciło około 40 osób, w tym 9 górników z KWK „Wujek” podczas pacyfikacji górniczego protestu przeciwko ogłoszeniu stanu wojennego.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group