Czwartek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 940
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Strzegom: Zapewnić bezpieczeństwo na drodze krajowej nr 5

Poniedziałek, 28 stycznia 2013, 0:10
Aktualizacja: 0:12
Autor: red.
Gmina Strzegom: Zapewnić bezpieczeństwo na drodze krajowej nr 5
Fot. UM Strzegom
Podsumowanie działań podjętych przez samorząd gminy w minionym okresie, nowe stawki opłat za wodę, ścieki i śmieci, omówienie bieżących spraw sołectwa były 23 stycznia wiodącymi tematami konsultacji burmistrza Strzegomia Zbigniewa Suchyty z mieszkańcami Jaroszowa.

Na spotkanie z burmistrzem przyszło ponad 30 mieszkańców, wśród których byli przedstawiciele Rady Sołeckiej, dyrekcji szkoły, straży pożarnej oraz radni Rady Miejskiej -Krystyna Lewicka i Tomasz Dziurla. Spotkanie poprowadził błyskotliwie sołtys wsi Zbigniew Kołodziej.

Tematem jak refren przewijającym się podczas konsultacji było bezpieczeństwo na drodze krajowej nr 5. Droga przecinająca gminę i przebiegająca przez Jaroszów, jak wykazały statystyki policyjne, jest obszarem największego zagrożenia w gminie Strzegom.

A, że sytuacja jest poważna, świadczyły wypowiedzi uczestników spotkania. Przytoczmy niektóre z nich: -Samochód jechał z dużą prędkością i zgubił oponę. W poślizgu ledwie zdołał wyhamować tuż przy budynku przedszkola- mówi jeden z mieszkańców. Inny dodaje:- Kierowca chcąc wyprzedzić drugi pojazd, przy dużej prędkości wjechał w zatoczkę. - A co się stanie, gdy ciężarówka przy dużej prędkości nie wyhamuje i wjedzie w budynek przedszkola?- pyta zatroskany rodzic.- Panie burmistrzu, oni jeżdżą jak wariaty - woła ktoś z tyłu sali.

W trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, których w sołectwie jest dużo, mieszkańcy przedstawiali burmistrzowi swoje propozycje rozwiązania problemu, wśród których znalazły się: instalacja sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych, ustawienie fotoradaru przy wjeździe i wyjeździe, dyskutowano też o uzbrojeniu już istniejącego przy kościele fotoradaru. By przyspieszyć działania w tym względzie mieszkańcy wystąpili z wnioskiem o zainstalowanie fotoradaru. Pod wnioskiem podpisało się ponad 320 mieszkańców, którzy poprosili burmistrza o pośrednictwo w jego realizacji.

Ciekawą propozycję zagospodarowania zielenią i małą architekturą centralnego placu wsi, przylegającego do kościoła zgłosił przewodniczący Rady Sołeckiej Krzysztof Kowalczyk. - Z początku myśleliśmy tylko o zagospodarowaniu zielenią terenu wokół przystanku, z możliwością ustawienia tam tablicy informacyjnej o historii Jaroszowa, z wykazem najważniejszych punktów, krzyży pokutnych i kapliczek, bo cały plac z funduszu sołeckiego trudno by było zrobić. Ale gdyby go potraktować całościowo to wykonanie tego projektu spotyka się z barierą własności. Plac bowiem częściowo należy do WDDKiA - komentuje Krzysztof Kowalczyk. I właśnie w sprawie uzyskania zezwolenia na jego zagospodarowanie zwrócił się z prośbą o pomoc i wsparcie burmistrza, który obiecał, że rozezna sytuację.

W toku spotkania posypały się liczne pytania: Czy planuje się otwarcie planu zagospodarowania przestrzennego dla wsi Jaroszów? Czy w planie budowy budynku wielofunkcyjnego przewidziano wybudowanie dwóch garaży dla OSP? Czy w projekcie jest ujęta budowa chodnika przy łączniku od garaży do drogi krajowej nr 5? Czy będzie remontowana elewacja budynku nr 48, która jest w bardzo złym stanie?

Były też liczne prośby o: remont drogi do garaży, wystosowanie pisma do GDDKiA w sprawie przejścia z sygnalizacją świetlną na drodze krajowej nr 5 i negocjacje z nią w sprawie uporządkowania placu przy przystanku PKS, zabezpieczenie ruin na terenie osiedla Hotele (prośba dotyczy byłych budynków szkoły i kina) oraz zamontowanie lamp na drodze gminnej w kierunku cmentarza.

Członkowie straży pożarnej w Jaroszowie zgłosili potrzebę zakupu nowego samochodu gaśniczego, ponieważ ich stosunkowo liczna jednostka obsługuje duży teren i nie ma czym wyjeżdżać do gaszenia pożarów. W tej sprawie burmistrz odpowiedział negatywnie, ponieważ na zrealizowanie tego zakupu nie przewidziano środków finansowych w budżecie gminy na bieżący rok.

Burmistrz omówił szeroko dotychczasowe inwestycje na terenie sołectwa i zapewnił, że w roku bieżącym samorząd również nie zapomni o potrzebach Jaroszowa. W budżecie gminy zaplanowano środki na wykonanie w Jaroszowie dwóch placów zabaw.

Nadmieńmy, że wieś dysponuje funduszem sołeckim w 2013 r. w wysokości 25 123 zł, który przeznaczy na doposażenie świetlicy wiejskiej, zakup kompresora powietrza dla straży pożarnej, mebli dla szkoły oraz organizacje spotkań sportowo- edukacyjnych.

(Grażyna Kuczer, rzecznik prasowy UM w Strzegomiu)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group