Niedziela, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 964
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krzyżowa: Zapomniana historia. 17. Seminarium Miejsc Pamięci Europy Wschodniej i Zachodniej w Krzyżowej

Piątek, 29 marca 2019, 7:16
Autor: red
Krzyżowa: Zapomniana historia. 17. Seminarium Miejsc Pamięci Europy Wschodniej i Zachodniej w Krzyżowej
Fot. organizatorzy
Zapominanie nie jest obce narracjom historycznym zarówno w Europie Zachodniej, jak i Wschodniej. W historii wielu narodów istnieją postacie, wydarzenia lub miejsca, które przez długi czas znajdowały się poza pamięcią, były omijane w dyskursie dotyczącym rozliczania się z przeszłością lub które nadal postrzegane są jako tematy tabu.

W Krzyżowej rozpoczyna się właśnie siedemnaste już Seminarium Miejsc Pamięci Europy Wschodniej i Zachodniej. Tegoroczne spotkanie, zatytułowane „Zapomniana historia", poświęcone jest historycznym miejscom, ludziom i wydarzeniom, które do zbiorowej pamięci albo nie weszły wcale, albo weszły bardzo późno, jak również takim, o których pamięć wciąż toczą się spory. Uczestnicy seminarium będą rozmawiać o tym, jak radzić sobie z „historią zapomnianą" i zaprezentują projekty, które próbują przekazać tę historię szerokiej publiczności.

Cieszymy się, że już po raz siedemnasty możemy spotkać się w tak dużym i międzynarodowym gronie - podkreśla kierownik Miejsca Pamięci Fundacji „Krzyżowa" i organizator seminarium, Dominik Kretschmann. – Tematyka tegorocznego spotkania szczególnie wybrzmiewa tu, w Krzyżowej, która sama była miejscem „zapomnianym". Historia Kręgu z Krzyżowej, antynazistowskiej organizacji opozycyjnej, została przywrócona pamięci dopiero w 1989 roku. I właśnie o takich przypadkach i sytuacjach będziemy rozmawiać z ekspertami z innych krajów europejskich.

Jak co roku, seminarium miejsc pamięci ma na celu otwartą wymianę doświadczeń. Tematem wykładów i dyskusji będą narracje narodowe i regionalne oraz ich wpływ na zrozumienie historii XX wieku.

Uczestnikami seminarium są pracownicy miejsc pamięci, muzeów, instytucji badających reżimy totalitarne oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych z 13 krajów (m.in. z Polski, Niemiec, Rosji, Peru, Ukrainy, Włoch, Estoni, Gruzji).

Organizatorzy seminarium: Fundacja „Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego, Akademia Ewangelicka w Berlinie, Federalna Fundacja ds. Badania Dyktatury SED, Fundacja „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość" i Ośrodek „Pamięć i Przyszłość".

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group