Poniedziałek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 899
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Zapraszamy na drugą odsłonę "Tryptyku syberyjskiego"

Piątek, 16 marca 2012, 8:14
Aktualizacja: 9:02
Autor: red
Świdnica: Zapraszamy na drugą odsłonę "Tryptyku syberyjskiego"
Fot. użyczone
Tym razem spotkamy się z Jędrzejem Morawieckim, który przyjedzie do Świdnicy zaprezentować własną twórczość wokół swoich syberyjskich książek. Spotkanie będzie połączone z pokazem fragmentów filmu dokumentalnego pt. "Syberyjski przewodnik"– opowiadający historię Wissariona– rosyjskiego samozwańczego Chrystusa– (reż. Jędrzej Morawiecki,Maciej Migas).

Już w kwietniu nakładem Wydawnictwa Sic! zostanie wydany jego –oraz Bartosza Jastrzębskiego– zbiór reportaży w książce pt. "Krasnojarsk zero".

Poniżej fragment jednego z reportaży:

"Będzie więc o Wielkanocy w Krasnojarsku. O ekumenizmie bez laurek, tym gorzkim, mozolnym, ostrożnym,ale prawdziwym. O wierze, zwątpieniu, cierpieniu i odrodzeniu.[...] I o świątecznej uczcie, rozłożonej na paździerzowym stole zielonoświątkowców, ludzi o rzadkich zębach, twardych twarzach i blasku w oczach."

Jędrzej jest adiunktem w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, doktorem filologii słowiańskiej oraz socjologii. W latach 1998–2008 pracował on jako reportażysta dla „Tygodnika Powszechnego”, był także korespondentem Agencji Reuters, współpracował z Sekcją Polską BBC. W roku 2011 ukazały się dwie jego książki: Głubinka. Reportaże z Polski i Schyłek zimy. Bajka dokumentalna.
Za książkę Łuskanie światła. Reportaże rosyjskie otrzymał nominację do nagrody im. Beaty Pawlak. Jest laureatem m.in. Nagrody Specjalnej Stowarzyszenia Filmowców Polskich na Krakowskim Festiwalu Filmowym za film dokumentalny pt. Syberyjski przewodnik (z Maciejem Migasem).

Do dyskusji zaprosimy Janę Karpienko rodowitą mieszkankę Syberii i Jacka Sikorę świdnickiego mistrza czekolady.

Jana Karpienko pochodzi z Tomska (Zachodnia Syberia), gdzie ukończyła licencjat na wydziale filologicznym na Uniwersytecie Państwowym, potem studia magisterskie na Państwowym Uniwersytecie Pedagogicznym i w ramach programu podwójnego dyplomu przyjechała do Polski 1,5 roku temu. Tu studiuje w Instytucie Filologii Słowiańskiej. W Tomsku pracowała jako dziennikarz w telewizjach, a tu – jako lektorka języka rosyjskiego.
"Kocham Polskę, kocham Rosję – jednocześnie. Uważam że teraz mam 2 domy, 2 serca, i chcę aby tak było dalej."

Jacek Sikora ,który o swoich podróżach na wschód mówi tak: "Po raz ostatni na Syberię wyjechałem 10 lat temu, a jednak w mojej pamięci to najbardziej żywy obraz podróży. Zastanawiam się czasem czy obraz Syberii, który noszę w sobie nie jest ożywiany wciąż i wciąż przez podróżujących tam ludzi, których spotykam tutaj w Świdnicy.

19 marca godz. 17
Miejska Biblioteka Publiczna
Wstęp wolny.
Serdecznie zapraszamy!

Organizatorzy: Miejską Biblioteka Publiczna im. C. K. Norwida w Świdnicy oraz Stowarzyszenie Hurtownia Światła.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group