Piątek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 860
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Żarów: Każdy inny, wszyscy równi

Środa, 25 maja 2016, 6:50
Autor: opr. red.
Żarów: Żarów: Każdy inny, wszyscy równi
Fot. www.um.zarow.pl
Są wśród nas, pragną kochać i być kochanymi. Mają pasje i marzenia. Mimo swej choroby promienieją i obdarzają innych miłością, życzliwością i uśmiechem. Tak jak inni ludzie mają swoje potrzeby, tak samo odczuwają, uczą się i nawiązują przyjaźnie.

Już po raz ósmy wspólnie z mieszkańcami gminy Żarów niepełnosprawni świętowali Żarowski Dzień Godności.

Żarowskie obchody miały nie tylko charakter zabawy, ale przede wszystkim wspólnej integracji. - Ten dzień to jedna z okazji, aby mówić i przypominać o istnieniu niepełnosprawności. Ma pokazać, że ludzie niepełnosprawni są wśród nas i mają pełne prawo zarówno do godności, radości i zabawy. To przede wszystkim doskonała okazja do integracji osób zdrowych z niepełnosprawnymi - mówił Ryszard Dykcik pomysłodawca i organizator Żarowskiego Dnia Godności.

Godność to coś, co należy się każdemu. Niezależnie od koloru skóry, zamożności czy pełnosprawności. Coraz częściej zapomina się o tym, odmawiając jej komuś z powodu wyznania, przynależności etnicznej czy zdolności intelektualnych. Corocznie żarowski Ośrodek Pomocy Społecznej, Gminne Centrum Kultury i Sportu i Ryszard Dykcik zapraszają do Żarowa uczestników terapii zajęciowej z Mokrzeszowa oraz Zespołu Szkół Specjalnych ze Świdnicy, którzy pokazują, jak powinno się postrzegać godność. - To bardzo ważny dzień, ponieważ osoby niepełnosprawne stanowią liczną, ważną i szczególną grupę naszej społeczności. To są osoby, które potrzebują naszego wsparcia, a dzień godności pozwala zrozumieć ich potrzeby i problemy, z jakim stykają się na co dzień. Uczymy się dzisiaj przełamywać stereotypy i łamać bariery, bo to jest ważne, żeby podawać pomocną dłoń, żeby dzielić się problemami i czerpać z tej pomocy jak najwięcej radości - podkreślał w trakcie uroczystości burmistrz Leszek Michalak.

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Żarowie uroczyście obchodzony był po raz ósmy. Towarzyszyły mu także liczne występy artystyczne dzieci i młodzieży ze szkół i placówek oświatowych oraz mieszkańców gminy Żarów. - Obchody Dnia Godności mają pokazać, że niepełnosprawność to nie tabu, ale przede wszystkim, by przekonać, jak wiele do zaoferowania społeczeństwu - swoich zdolności, pogody ducha i radości życia - mają osoby niepełnosprawne intelektualnie - zaznaczała Anita Denes-Ziemkiewicz kierownik żarowskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group