Sobota, 8 sierpnia
Imieniny: Cypriana, Dominika
Czytających: 558
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów przyłączył się do Aglomeracji Wałbrzyskiej

Wiadomości: Żarów
Poniedziałek, 7 października 2013, 10:43
Aktualizacja: 10:44
Autor: red.
Fot. UM Żarów
Samorządy, które przyłączyły się do Aglomeracji Wałbrzyskiej chcą się starać o unijne dotacje i realizować inwestycje. Szansę zdobycia unijnych pieniędzy zamierzają wykorzystać 23 gminy. Wśród nich jest również Żarów. O możliwościach i wyzwaniach, jakimi są dla lokalnych samorządów Zintegrowane Inwestycje Terytorialne w piątek, 4 października dyskutowali przedstawiciele Aglomeracji Wałbrzyskiej.

Spotkanie, w którym udział wzięli również marszałkowie województwa dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec i Jerzy Tutaj po raz pierwszy odbyło się z udziałem wszystkich partnerów. - Pomysł, który wspólnie wypracowaliśmy to absolutnie nowa jakość w skali naszego kraju. To, że 23 samorządy mają wspólny pomysł na siebie powoduje, że dla samorządu Dolnego Śląska jesteście strategicznym partnerem. Jest wiele projektów, o które trzeba będzie się "bić" w Warszawie, a nawet w Brukseli. Jednak myślę, że o takie szanse również będziecie mogli zawalczyć - mówił podczas piątkowego spotkania w Zamku Książ marszałek Rafał Jurkowlaniec.

Uchwałę o przystąpieniu gminy Żarów do Aglomeracji Wałbrzyskiej radni przyjęli na ostatnim wakacyjnym posiedzeniu Rady Miejskiej. Dopiero w piątek, 4 października Żarów i 22 inne samorządy podpisały list intencyjny w sprawie "Współpracy służącej realizacji wspólnych działań w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Aglomeracji Wałbrzyskiej". Dokument ten stanie się podstawą opracowania Strategii Rozwoju Aglomeracji Wałbrzyskiej na lata 2013-2020. Będzie ogromną szansą dla samorządów do korzystania z nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020.

Program działań Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (tzw. ZIT) dotyczyć będzie przede wszystkim dynamicznej gospodarki, innowacyjnej przedsiębiorczości, modernizacji kolei oraz infrastruktury drogowej, rewitalizacji obszarów zdegradowanych czy projektów ekologicznych. - Działania podejmowane przez Aglomerację Wałbrzyską mogą spowodować zdecydowany rozwój naszych gmin. Wiemy, o jakie środki możemy się starać i mamy plan, co chcemy zmieniać w naszym regionie. Nasze działania muszą wpłynąć na pobudzenie rynku pracy i poprawę infrastruktury drogowej i kolejowej - podkreślał podczas inwestycyjnej debaty prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
Inwestycyjne negocjacje samorządów Aglomeracji Wałbrzyskiej będą kontynuowane podczas kolejnych spotkań w październiku i listopadzie.

(Magdalena Pawlik)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~Świdnica 7-10-2013 15:31
Przecież świdnica też przystąpiła do Aglomeracji Wałbrzyskiej nikt o tym nie pisze
~Tork 7-10-2013 21:00
Bo Świdnica poszła w łaski do Wałbrzycha i głupio się jej samemu przyznać. Wrocław się wypiął na Świdnicę to musiała coś robić... żałosne to zachowanie biednej Świdnicy.
~Krzysiek 8-10-2013 9:29
Żałosne to są Wasze wpisy. O przystąpieniu Świdnicy pisano już dawno. A tak przy okazji: W-ch i aglomeracja hahaha.
~panie Krzysiek 8-10-2013 15:30
No a jednak mają aglomerację i nasza Świdnica tam przystąpiła bo z wiadomych celów bardziej się opłaca.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group