Poniedziałek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 871
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Żarów: Żarów wspomina

Czwartek, 14 stycznia 2021, 17:16
Aktualizacja: Piątek, 15 stycznia 2021, 10:20
Autor: red
Gmina Żarów: Żarów wspomina
Fot. UM Żarów
To był wyjątkowo trudny rok. Dla każdego z osobna, dla gospodarki kraju, dla świata…ale też i dla gminy Żarów.

Epidemia koronawirusa i ograniczenia z nią związane wpłynęły na nas wszystkich i nie tylko spowodowały zakłócenia w normalnym funkcjonowaniu społeczeństwa, firm i instytucji, ale również negatywnie wpłynęły na gospodarkę i finanse, co odbiło się na gwałtownym spadku dochodów i wzroście wydatków. Pomimo tej trudnej sytuacji, udało nam się zrealizować większość zaplanowanych zadań i inwestycji.
W 2020r. gmina Żarów pozyskała 5.246.961,20 złotych dofinansowania ze środków unijnych oraz środków zewnętrznych.

ZREALIZOWANE INWESTYCJE:

Remont świetlicy wiejskiej w Łażanach

Zakończyliśmy remont świetlicy wiejskiej w Łażanach, który obejmował przebudowę istniejących pomieszczeń oraz jej rozbudowę o nową część budynku z wydzielonymi pomieszczeniami przeznaczonymi na szatnię dla sportowców. Łączna wartość prac wyniosła 1 196 740,00 złotych brutto, a sfinansowane je ze środków budżetu gminy Żarów oraz pozyskanego dofinansowania w wysokości 500 000,00 złotych z Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

III etap budowy kanalizacji w Mrowinach

Budowa kanalizacji prowadzona była na wszystkich bocznych ulicach Mrowin. Zadanie realizowane było w ramach projektu „Uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie Aglomeracji Żarów poprzez budowę kanalizacji sanitarnej w miejscowości Łażany – dotyczy budowy kanalizacji sanitarnej w Mrowinach – etap III”. Wartość zadania 8.023.880,00 zł, dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 1 496 982,61 zł.

Budowa chodników na terenach wiejskich

Wyremontowane zostały kolejne odcinki chodników na terenach wiejskich. Prace realizowane były w Pożarzysku, Imbramowicach, Bukowie, Zastrużu, Wierzbnej i Mrowinach i sfinansowano je ze środków budżetu gminy Żarów, a także funduszu sołeckiego, tak jak wspólnie zadecydowali mieszkańcy wsi. Koszt budowy chodników przy drogach powiatowych to kwota 77.533,03 zł, przy drogach gminnych 225.947,55 zł.

Budowa sieci kanalizacji sanitarnej przy ul. Słowiańskiej w Żarowie

Zadanie realizowane w ramach projektu „Uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie Aglomeracji Żarów poprzez budowę kanalizacji sanitarnej w miejscowości Łażany – dotyczy budowy kanalizacji sanitarnej przy ul. Słowiańskiej w Żarowie”. Koszt inwestycji 2 233 059,83 zł. Budowa kanalizacji będzie jeszcze kontynuowana w 2021r.

Obwodnica Pożarzyska

Obwodnica, która powstaje w kierunku Pożarzyska w znaczący sposób ograniczy ruch samochodów ciężarowych, który prowadzony jest obecnie przez tereny zabudowane. Zwiększy także bezpieczeństwo pieszych i kierowców oraz pozytywnie wpłynie na ograniczenie hałasu w miejscowości. Inwestycja jest finansowana ze środków budżetu gminy Żarów oraz Kopalnię Granitu Siedlimowice. Całkowity koszt wynosi 2 097 204,81 zł, współfinansowanie Kopalni Granitu Siedlimowice w wysokości 1 222 403,16 zł.

Remont drogi przy ul. Leśnej w Mrowinach

Przy ul. Leśnej w Mrowinach wyremontowaliśmy w minionym roku drogę dojazdową, Wartość inwestycji to kwota 246 289,05 zł, a dofinansowanie zostało przyznane z Funduszu Rekultywacji Gruntów Rolnych w wysokości 128 100,00 zł.

Budowa nowego oświetlenia

Kontynuowaliśmy również prace przy budowie nowego oświetlenia na terenie gminy Żarów, a łączne koszty w tym zakresie wyniosły w 2020r. 149.984, 82 zł. Nowe słupy oświetleniowe zamontowane zostały w Żarowie, Wierzbnej, Kalnie.

Dofinansowanie jednostek OSP

Dofinansowaliśmy także jednostki OSP, przekazując środki finansowe na zakup nowego specjalistycznego sprzętu. Pieniądze trafiły do wszystkich jednostek OSP: Żarowa, Bukowa, Wierzbnej, Pożarzyska, Kalna, Imbramowic i Mrowin. Dofinansowanie z programu „Mały Strażak” z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Projekt przebudowy dróg gminnych

Przygotowany został projekt przebudowy dróg gminnych przy ul. Wiosennej, Jaworowej, Topolowej wraz z przebudową i rozbudową skrzyżowania. Koszt to kwota 48 277,50 zł. Wniosek o pozyskanie środków finansowych na to zadanie został złożony w 2020r.

Nowe komputery i tablety dla szkół

Gmina Żarów dwukrotnie otrzymała wsparcie finansowe za poprawnie złożony wniosek w ramach projektu „Zdalna Szkoła” i „Zdalna Szkoła+”, dzięki czemu do uczniów naszych szkół trafiły nowe komputery i tablety. Łącznie zakupiony został sprzęt za kwotę 115.777,15 złotych.

DZIAŁANIA EKOLOGICZNE:

Zakup czujników do pomiaru jakości powietrza

Na terenie Żarowa zainstalowane zostały dwa czujniki służące do pomiaru jakości powietrza. Dzięki tym urządzeniom mieszkańcy mogą na bieżąco kontrolować stan powietrza. Zakup nowych urządzeń pomiarowych wsparły finansowe dwie firmy, które prowadzą działalność na terenie gminy Żarów: Eneris Surowce S.A Oddział we Wrocławiu oraz Zakład Usług Technicznych Sp. z o.o. Stronie Śląskie.

Zbiorniki na wodę deszczową

Na terenie miasta zamontowaliśmy zbiorniki na wodę deszczową, którą wykorzystujemy do podlewania posadzonych drzew i roślin na terenie naszych placówek. Zbiorniki zostały zainstalowane przy budynku UM w Żarowie oraz przy szkolnych placówkach.

Dofinansowanie na wymianę pieca i budowę przydomowych oczyszczalni ścieków

Kontynuowaliśmy program wymiany starego pieca i zastąpienia go ogrzewaniem ekologicznym. W 2020 r. dofinansowanie otrzymały 52 osoby na łączną kwotę 157.379,77 zł. Mieszkańcy naszej gminy mogli również korzystać z dofinansowania na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków.

Usuwanie odpadów zawierających azbest

W 2020r. zakończyły się prace związane z usuwaniem odpadów zawierających azbest z posesji mieszkańców na terenie gminy Żarów. Na realizację prac demontażowych, transport i utylizację azbestu gmina Żarów otrzymała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Azbest został odebrany z 11 posesji zlokalizowanych na terenie gminy Żarów. Łącznie było to 14,880 Mg odpadów azbestowych.

Zielone przystanki w mieście

Na terenie Żarowa powstały pierwsze zielone przystanki, które nie tylko upiększają przestrzeń miasta, ale również poprawiają jakość powietrza.

Sprzątanie Parku i wspólne sadzenie drzewek

Wspólnie z mieszkańcami sprzątaliśmy Park Miejski w Żarowie, inicjatorem tego wydarzenia była Fundacja Inicjatywa B. Ze znanym ekologiem Panem Waldemarem Woźniakiem sprzątaliśmy także okolice Wierzbnej. Zainicjowaliśmy z Nadleśnictwem Świdnica akcję sadzenia drzew.

Ekologiczne serca na nakrętki

Postawiliśmy na terenie miasta pojemniki w kształcie serca, które przeznaczone są do zbierania plastikowych nakrętek. W ten sposób pomagamy potrzebującym dzieciom. Takie same serca na terenie swoich wsi postawili także mieszkańcy Kalna oraz Zastruża.

Plenerowa biblioteczka w Żarowie

Przy ul. Dworcowej w Żarowie w minionym roku stanęła plenerowa biblioteczka, do której można przynieść lub wypożyczyć sobie książkę. Ideą projektu było hasło "Przynieś i wymień się książką".

Zakup budek lęgowych dla ptaków

Zakupiliśmy i zainstalowaliśmy w różnych zakątkach naszej gminy budki lęgowe dla ptaków. Budki zostały zakupione z inicjatywy i własnych środków finansowych radnych Rady Miejskiej i członków Komisji ds. Ochrony Środowiska. Domki dla ptaków, które zostały zakupione ze środków budżetu gminy Żarów zainstalowano również przy Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy przy ul. Ogrodowej i 1 Maja w Żarowie.

Ekologiczne butelki dla uczniów

Dzięki wsparciu finansowym lokalnych firm funkcjonujących na terenie gminy Żarów przekazaliśmy najmłodszym uczniom ekologiczne butelki. Zostały one zakupione w ramach akcji „Żarowski Projekt Ekologiczny”.

Regały na znicze

Dwa regały na znicze stanęły na cmentarzu komunalnym w Żarowie. Znicze zamiast do śmietnika, można ponownie użytkować. To rozwiązanie nie tylko ekonomiczne, ale przede wszystkim bardzo ekologiczne. Do tej pory wypalone znicze lądowały w cmentarnych kontenerach. Teraz część z nich jest ponownie wykorzystana.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group