Środa, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 937
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Zarząd województwa z absolutorium

Niedziela, 30 czerwca 2013, 7:53
Autor: red.
Dolny Śląsk: Zarząd województwa z absolutorium
Fot. archiwum
Stosunkiem głosów 21 za, 12 przeciw i 1 wstrzymujących się radni województwa wystawili zarządowi pozytywną ocenę wykonania budżetu za 2012r. Plan finansowy województwa był pod wieloma względami rekordowy. Dolny Śląsk osiągnął najwyższe w historii dochody – 1 mld 674 mln zł. Jesteśmy też na pierwszym miejscu w kraju jeśli chodzi o wydatki na inwestycje.

Głosowanie nad absolutorium odbyło się w trakcie XXXVIII Sesji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Radni rozpatrzyli sprawozdanie finansowe Województwa Dolnośląskiego za 2012r. wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu za ubiegły rok. Głos zabrał marszałek Rafał Jurkowlaniec, pozostali członkowie zarządu oraz Skarbnik Województwa Elżbieta Berezowska.

Wykonanie budżetu za ubiegły rok otrzymało pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej. W 2012 roku Samorządowi Województwa udało się zrealizować aż 99,36 proc. zakładanych wydatków. To najlepszy wynik spośród wszystkich województw. Od 2007 roku województwo dolnośląskie zanotowało trzykrotny wzrost wydatków majątkowych, czyli wydatków na inwestycje, udziały i akcje.

Oprócz uchwał dotyczących budżetu województwa radni przegłosowali dziś zmiany w Wojewódzkim Programie Gospodarowania Odpadami 2012, które pozwolą na wpisanie do niego trzech nowych istniejących RIPOK-ów. Region północno-centralny zyskał instalację MBP w Rusku (gm. Strzegom) przeznaczoną do mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych. W regionie południowym do WPGO jako RIPOK-i wpisano instalacje w Zawiszowie (gm. Świdnica), które mają status instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów oraz kompostowni.

Instalacje były wcześniej określone w WPGO 2012 jako planowane regionalne instalacje do przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK), dla których decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach uzyskano do końca 2011 r. Na początku czerwca br. właściciele instalacji przysłali do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego zgłoszenia o zakończeniu budowy oraz pozwolenia na użytkowanie instalacji. Pracownicy UMWD przeprowadzili oględziny wszystkich instalacji. Nowe RIPOK-i spełniają wymagania ustawowe, w tym wymagane wydajności określone w WPGO2012. Dzięki temu i dzisiejszemu głosowaniu radnych instalacje oficjalnie uzyskały status RIPOK-ów.

Dodatkowo w trakcie sesji radni przegłosowali przyznanie 1 mln 300 tys. zł dotacji dla 21 gmin na realizację projektów w ramach konkursu „Poprawa bezpieczeństwa w Województwie Dolnośląskim w roku 2013”. Dzięki dotacjom gminy kupią nowe samochody ratowniczo-gaśnicze, pompy i wyposażenie techniczne dla jednostek OSP.

Gminy Czarny Bór, Wołów i Prusice otrzymały też pomoc finansową z budżetu województwa na budowy, remonty i wyposażenie bibliotek w ramach programu „Biblioteka+”. Na ten cel województwo przeznaczyło milion złotych. Pozostałe dofinansowanie przekaże gminom Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(UMWD)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group