Czwartek, 18 lipca
Imieniny: Kamila, Karoliny, Szymona
Czytających: 998
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Zasłużony dla Świdnicy

Środa, 29 maja 2024, 15:45
Autor: red
Świdnica: Zasłużony dla Świdnicy
Fot. UM Świdnica
Osoby, które szczególnie angażują się w życie Świdnicy są honorowane tytułem Zasłużonych dla Miasta. Podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej wyróżnienie odebrał Piotr Snopczyński.

Piotr Snopczyński jest alpinistą, himalaistą, pasjonatem gór, społecznikiem, który przez 25 lat dzielił się z mieszkańcami Świdnicy swoją pasją organizując m.in. Dni Gór. Był szanowanym i lubianym nauczycielem, a obecnie jest przedsiębiorcą i społecznikiem. Od 47 lat współpracuje z GOPR, jako ratownik i szkoleniowiec.

Urodził się w Świdnicy. Po ukończeniu studiów na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu rozpoczął pracę w I Liceum Ogólnokształcącym, jako nauczyciel wychowania fizycznego (lata 1974-1978). W pracy z młodzieżą stawiał nie tylko na rozwój sprawności fizycznej, ale też na współdziałanie, współpracę i integrację młodzieży. Organizował zimowiska, podczas których uczył młodzież jazdy na nartach i pływania. Współorganizował również wycieczki w góry. Był współorganizatorem ligi międzyszkolnej w takich dyscyplinach jak piłka siatkowa, lekkoatletyka, piłka ręczna i piłka nożna. Jego wychowankowie często osiągali najlepsze wyniki.

W połowie lat siedemdziesiątych zaczął działać w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym i ta współpraca trwa już 47 lat. Był ratownikiem zawodowym, szkoleniowcem oraz zastępcą naczelnika w grupie wałbrzysko-kłodzkiej. Działał w Radzie Naczelnej GOPR. Jako starszy instruktor GOPR szkolił ratowników górskich, strażaków, wojsko, straż graniczną oraz wszystkie służby specjalne w Polsce w zakresie wspinaczki skalnej, jaskiniowej, letniego i zimowego ratownictwa z powietrza (z użyciem śmigłowców), przepraw wodnych i nauki jazdy na nartach. Jest honorowym członkiem Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz członkiem Klubu Wysokogórskiego we Wrocławiu.

Od połowy lat siedemdziesiątych wspinał się w Sokolikach, Tatrach, Kaukazie, Alpach, Himalajach i Karakorum. Brał udział w 25 wielkich wyprawach Himalaje - Karakorum. Był uczestnikiem siedmiu wypraw narodowych, w tym czterech narodowych wypraw zimowych.

Piotr Snopczyński piękno gór rejestrował fotografując je i nagrywając filmy. Były one wykorzystywane w programach telewizyjnych TVP oraz prezentowane na festiwalach górskich. Film „Akcja na Nanga Parbat” otrzymał I nagrodę na Festiwalu Filmów Amatorskich we Wrocławiu w 1999 roku. Zdjęcia z wypraw wysokogórskich prezentował wielokrotnie na wernisażach w kraju i za granicą. Przez dwa lata wspólnie z Janem Czałkiewiczem prowadził w lokalnej telewizji Tele-Raj cykliczny program o Himalajach i górskich wyprawach.

Z ogromnej miłości do gór i potrzeby dzielenia się swoja pasją, Piotr Snopczyński w 1996 roku stworzył cykliczną imprezę Dni Gór, którą realizował wraz ze Świdnickim Ośrodkiem Kultury przez 25 lat. Organizowane były m.in. spotkania w szkołach, podczas których Piotr Snopczyński z pasją opowiadał o wyprawach, prezentował swoje zdjęcia i filmy, jednocześnie ucząc młodzież geografii, geologii i szacunku do gór.

Za swoją działalność otrzymał odznaki: brązową, srebrną i złotą – Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej; medal brązowy i srebrny: Za Zasługi Dla Obronności Kraju; Złotą Odznakę GOPR; Odznakę Honorową Za Zasługi Dla Ratownictwa Górskiego; medal Za Ofiarność i Odwagę; Złotą Odznakę Honorową – Zasłużony Dla Województwa Dolnośląskiego; Złoty Krzyż Zasługi.

W 2021 roku na 25-lecie polskiego himalaizmu otrzymał Nagrodę Taternika im. Jerzego Kukuczki w kategorii za najlepsze przejście wysokogórskie, za zdobycie K2 północnym filarem w 1996 roku. Za swoje osiągnięcia w dziedzinie alpinizmu i himalaizmu oraz współpracę z GOPR został ujęty w „Wielkiej Encyklopedii Gór i Alpinizmu”.

Otrzymał też tytuł Honorowego Członka GOPR, tytuł Honorowego Obywatela Gminy Świdnicy, nagrodę za upowszechnianie kultury od Prezydenta Miasta Świdnicy; statuetkę od Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich w kategorii przedsiębiorca społecznik; uzyskał też honorowy tytuł przyjaciel MDK w Świdnicy.

Piotr Snopczyński promuje nasze miasto na każdym spotkaniu, imprezie, festiwalu, na przeglądach filmów związanych z górami w Polsce i za granicą.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group