Wtorek, 23 kwietnia
Imieniny: Jerzego, Wojciecha
Czytających: 1101
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Boleścin: Zaśpiewa w "Mazowszu"

Poniedziałek, 25 kwietnia 2022, 9:57
Aktualizacja: 11:58
Autor: red
Boleścin: Zaśpiewa w "Mazowszu"
Fot. Gmina Świdnica
Patrycja Pielech, mieszkanka Boleścina, już niebawem będzie występować na wielu krajowych i światowych scenach. Z 30 osobowej grupy ubiegającej się o miejsce prestiżowym zespole „Mazowsze”, ostatecznie po trzech etapach rekrutacji zakwalifikowano 4 osoby. Wśród nich mieszkankę naszej gminy Świdnica.

Do "Mazowsza" trafia ze świdnickiego zespołu „Krąg”, gdzie przez wiele lat szlifowała swój talent pod czujnym okiem choreografów Marii Skiślewicz i Wojciecha Skiślewicz.

Pierwsze próby ma już zaplanowane na miesiąc maj, zatem mocno trzymamy kciuki i czekamy na pierwsze występy, życząc wszystkiego co najlepsze.

Jak czytamy na stronach serwisu informacyjnego www.mazowsze.waw.pl, „Mazowsze” należy do największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. Nazwa zespołu wywodzi się od centralnego regionu Polski – Mazowsza, jednak repertuar "Mazowsza" szybko rozszerzył się o folklor innych regionów. Dziś w dorobku zespołu znajdują się opracowania sceniczne 42 z nich. Oficjalnie "Mazowsze" powołał do życia dekret Ministerstwa Kultury i Sztuki 8 listopada 1948 roku, polecający Tadeuszowi Sygietyńskiemu zorganizowanie zespołu ludowego, którego zadaniem miała być troska o tradycyjny repertuar ludowy, oparty na pieśniach, przyśpiewkach i tańcach wsi mazowieckiej i regionalnej tradycji artystycznej. Jednak idea zespołu powstała na długo przed tym.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group