Niedziela, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 905
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

region: Zatory na rzekach – ostrzegają hydrolodzy

Czwartek, 2 grudnia 2010, 13:01
Aktualizacja: 21:02
Autor: KO
region: Zatory na rzekach – ostrzegają hydrolodzy
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Aura daje się nam we znaki. Dziś Biuro Prognoz Hydrologicznych Wrocław wydało ostrzeżenie mówiące o zatorach na rzekach w dorzeczu górnej i środkowej Odry. Zjawisko może być niebezpieczne, może nawet doprowadzić do lokalnej powodzi!

- Utrzymujące się niskie temperatury powietrza będą w dalszym ciągu powodowały tworzenie się i rozwój zjawisk lodowych w postaci śryżu i lodu brzegowego – mówi Kinga Strońska, dyżurny synoptyk hydrolog. - Lokalnie, szczególnie w przewężeniach rzek, zakolach, profilach mostowych, mogą tworzyć się zatory śryżowe.

Cóż to takiego jest? Śryż to etap zamarzania rzeki czy jeziora. Zwany jest lodem prądowym. Powstaje, gdy słupek rtęci utrzymuje się poniżej zera, a w wodzie zaczynają tworzyć się kryształki swobodnie pływającego lodu. Mają one tendencję do skupiania się w bryłki i osadzania na przedmiotach znajdujących się w wodzie. Śryż gromadzi się przed tamami, zaporami, za wodospadami, co może spowodować częściowe zatrzymanie przepływu rzeki, a co za tym idzie - powódź o zasięgu lokalnym. Zatory śryżowe na dodatek nie dają się likwidować - nie poddają się lodołamaczom i materiałom wybuchowym.

Aktualizowane dzisiejsze wieści z dróg: tutaj.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group