Niedziela, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 918
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pożarzysko: Zatrzymaj się przy studni

Poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 13:37
Autor: red
Pożarzysko: Zatrzymaj się przy studni
Fot. UM Żarów
Przejeżdżając przez Pożarzysko naszą uwagę zwraca nie tylko Kościół pw. św. Józefa, ale również zabytkowa studnia. Kilka dni temu przy zabytkowej studni pojawiły się elementy informacyjne: kierunkowskazy, tabliczka informacyjna oraz szablony chodnikowe.

Nowe oznaczenia przy studni stworzyła Fundacja Inicjatywa B, projekt oznakowania został również dofinansowany przez sołectwo wsi Pożarzysko.
– Nowa nawigacja ma zachęcić turystów przejeżdżających przez Pożarzysko do zatrzymania się przy zabytkowej studni. Osoby, które odwiedzą studnię dworską Hofebrunnen w Pożarzysku będą mogły wyobrazić sobie głębokość studni spacerując po pobliskim chodniku. Zabytkowa tzw. „dworska studnia”, miała pierwotnie 31,4 m głębokości. Mechanizm został wykonany niemal całkowicie z drewna i pierwotnie nie użyto w nim ani jednego gwoździa. Wszystkie połączenia, elementy mechanizmów; w tym zębaty, wykonano z ogromną starannością. Studnia w tym kształcie powstała najprawdopodobniej w XVII wieku. Dzisiejszy znakomity stan studni głębinowej, zawdzięczamy wnioskowi, który w ramach szkolnego koła historycznego napisał do Fundacji Batorego i Fundacji Wspomagania Wsi, Marek Zywer. Wniosek otrzymał, jako jeden z czterech na Dolnym Śląsku, maksymalne dofinansowanie w wysokości 10 tysięcy złotych. Konstrukcja jest zabezpieczona, ale można do niej zajrzeć tylko przez dwa okienka oraz „okno” ekspozycyjne – czytamy na stronie internetowej Fundacji Inicjatywa B.
Po wcześniejszym kontakcie z Sołtysem wsi Pożarzysko, istnieje możliwość wejścia do budynku. Okolicznościowe znaczki turystyczne można nabywać:

w Żarowskiej Izbie Historycznej w Żarowie, ul. Dworcowa 3 (czynna: pn., wt., czw., pt. 10.00 – 15.30, śr. 10.00 – 17.00)
na Basenie w Żarowie, ul. Piastowska 10, Żarów (czynne codziennie w godz. 6.00 – 22.00).

Zadanie zostało dofinansowane przez Sołectwo wsi Pożarzysko. Druk materiałów: Agencja Reklamowa Geospace. Projekt: Tomasz Nycz i Piotr Wardach.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group