Czwartek, 6 października
Imieniny: Artura, Brunona
Czytających: 875
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Zbadaj całą rodzinę za darmo

Piątek, 4 czerwca 2010, 7:30
Aktualizacja: 7:32
Autor: KO
Świdnica: Zbadaj całą rodzinę za darmo
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Publiczne i prywatne przychodnie zdrowia wspólnie bezpłatne przebadają mieszkańców naszego powiatu. Akcja badań profilaktycznych, której hasło brzmi „Zdrowa Rodzina”, to pomysł wydziału zdrowia świdnickiego starostwa. Zbadać się będzie można w sobotę, 12 czerwca, w pięciu placówkach medycznych.

Przyjmować będzie osiemnastu lekarzy specjalistów i duża grupa pielęgniarek, położnych, rehabilitantów, ratowników medycznych, psychologów i terapeutów. Specjaliści to:
* kardiologia – dr Ireneusz Babiak i dr Janiak,
* urologia – dr Rafał Kmieciak,
* dermatologia – dr Magdalena Simon-Błażewicz,
* ginekologia – dr Zdzisław Martyniak i dr Alicja Gembiak-Chełmońska,
* laryngologia – dr Ewa Pawluk i dr Anna Baranowska,
* neurologia – dr Hanna Marczyńska,
* genetyka – dr Ewa Kilar i dr Tomasz Huzarski z Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych ze Szczecina,
* alergologia – dr Dorota Łuka,
* reumatologia – dr Halina Nawrocka,
* ortopedia – dr Grzegorz Kanturski,
* okulistyka – dr Wiktor Ustynow,
* diabetologia – dr Krystyna Wygoda,
* interna – dr Zbigniew Kaczmarczyk oraz dr Andrzej Laskownicki.

Na badania mogą przyjść całe rodziny - od dziadków i babć, po ciocie, wujków i najmłodszych jej członków. Dla dzieci przygotowany jest specjalny panel, gdzie zaplanowano badania ostrości wzroku, wad postawy, badania słuchu i przegląd stomatologiczny. Dodatkowo w osobnych punktach będzie można sprawdzić poziom cukru, ciśnienie tętnicze i poziom cholesterolu we krwi.

- Ideą akcji jest wyrobienie w ludziach nawyków prozdrowotnych– wyjaśnia Barbara Świętek z wydziału zdrowia świdnickiego starostwa. - Chcemy nauczyć naszych mieszkańców, jak dbać o swoje zdrowie, pokazać, że myślenie o zdrowiu powinno pojawiać się w momencie, kiedy jesteśmy zdrowi, a nie jak już zaczynamy cierpieć na konkretną dolegliwość. To tak jak z przeglądem naszych samochodów. Robimy je systematycznie i tak właśnie powinniśmy zachowywać się w odniesieniu do naszego zdrowia.

Na osoby wytypowane przez lekarzy specjalistów czekać będą badania EKG i USG. Dodatkowo wszyscy mogą zbadać sobie słuch, skorzystać z badań spirometrii, kobiety między 25 a 59 rokiem życia mogą wykonać badania cytologiczne, natomiast na przyszłe mamy, które znajdują się aktualnie między 24 a 28 tygodniem ciąży czeka hit tegorocznej akcji, czyli bezpłatne USG 3D/4D. Na to badanie, które przeprowadzone zostanie w szpitalu Latawiec w Świdnicy w sobotę, 12 czerwca, chętne panie muszą wcześniej zarejestrować się w dniach 9-11 czerwca, w godz. 8.00-9.00, pod numerem tel. 74 8583770.

- Przygotowaliśmy jeszcze porady terapeutyczne, rodzinne i wychowawcze, porady psychologa dziecięcego, porady logopedy, rehabilitanta i położnej – mówi Zbigniew Okarmus, dyrektor wydziału zdrowia świdnickiego starostwa. - W tym dniu będzie działała szkoła rodzenia a ratownicy medyczni z powiatowego pogotowia nauczą zasad reanimacji i pokażą na specjalnym fantomie jak udzielać pierwszej pomocy.

W przychodni Medyk przy ul. Gdyńskiej 25a w Świdnicy prowadzona będzie zbiórka krwi pod hasłem „Oddajesz krew, ratujesz życie”, koordynowana przez Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Wrocławia. W pobliżu przychodni będzie można również obejrzeć pokazy sprzętu medycznego i ortopedycznego, profilaktyki snu, produktów zaopatrzenia medycznego całego ciała, sprzętu rehabilitacyjnego dla dzieci, a najmłodsi będą mogli zajrzeć do środka ambulansu pogotowia ratunkowego i obejrzeć jego wyposażenie.

Akcja „Zdrowa Rodzina” odbędzie się w sobotę, 12 czerwca, w godzinach 9.00-14.00 w przychodni Medyk w Świdnicy, ul. Gdyńska 25a.

Organizatorzy: Wydział Zdrowia Starostwa Powiatowego w Świdnicy, NZOZ Zespół Usług Medycznych Medyk Świdnica, NZOZ Ars Medica Świdnica, NZOZ Eskulap Świdnica, SP ZOZ Powiatowe Pogotowie Ratunkowe, SP ZOZ szpital Latawiec w Świdnicy.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group