Niedziela, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 962
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica/Strzegom: Zbieramy krew dla Polski

Środa, 2 czerwca 2010, 12:35
Aktualizacja: 12:39
Autor: KO
Świdnica/Strzegom: Zbieramy krew dla Polski
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Takie hasło ma akcja Polskiego Czerwonego Krzyża w Świdnicy. Krew jest bardzo potrzebna, do punktów Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu zgłasza się coraz mniej chętnych.

Akcję organizują PCK i Grupa Muszkieterów. W Świdnicy i w Strzegomiu będzie można oddać życiodajny płyn w specjalnych wozach. Przyjadą one:
* do Świdnicy w czwartek, 17 czerwca,
* do Strzegomia w czwartek, 24 czerwca.

- W tym roku już po raz trzeci Polski Czerwony Krzyż wraz z Grupą Muszkieterów organizują ogólnopolską kampanię honorowego krwiodawstwa pod hasłem „Zbieramy krew dla Polski”, największą tego typu akcję w naszym kraju – mówi Krystian Werecki z PCK Świdnica. - W ciągu dwóch lat udało się zaangażować w akcję ponad sześć tysięcy trzysta osób i zebrać 2 820 litrów krwi – ilość, która pozwoliłaby na przykład na przeprowadzenie ośmiuset operacji na otwartym sercu.

W uznaniu za zasługi w dziedzinie krzewienia ruchu honorowego krwiodawstwa władze Polskiego Czerwonego Krzyża przyznały Grupie Muszkieterów medal 50-lecia Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża.

- Zarząd Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Świdnicy bardzo serdecznie zaprasza wszystkich, którzy zechcą honorowo oddać krew. Osoby chcące oddać krew powinny posiadać dowód tożsamości – zachęca Krystian Werecki. - W Świdnicy oddajemy krew 17 czerwca, a w Strzegomiu 24 czerwca w godzinach od 10.00 do 14.00. Zbiórka krwi odbywać się będzie pod sklepami Intermarche.

Kto może zostać krwiodawcą?

Możesz oddawać krew, jeżeli jesteś w wieku od 18 do 65 roku życia i ważysz co najmniej 50 kilogramów, jeżeli:
1. w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano u ciebie akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała,
2. w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miałeś wykonanych diagnostycznych badań i zabiegów endoskopowych (gastroskopii, panendoskopii, arthroskopii, laparoskopii),
3. w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie byłeś leczony krwią i jej składnikami.

Nie mogą oddawać krwi osoby odbywające karę pozbawienia wolności i w okresie 6 miesięcy po opuszczeniu zakładu karnego. Osoby, które przebywały w Afryce Środkowej i Zachodniej oraz Tajlandii mogą oddać krew po 6 miesiącach od powrotu, jeżeli nie zauważyły u siebie żadnych objawów chorobowych. Nie wolno oddawać krwi podczas ciąży i w okresie karmienia piersią oraz: 6 miesięcy po porodzie, 3 miesiące po zaprzestaniu karmienia piersią, 6 tygodni po poronieniu. Możesz oddać krew po 6 miesiącach po zabiegach chirurgicznych. Można oddać krew 4 tygodnie od czasu wyzdrowienia po przebyciu choroby zakaźnej. Po przebyciu grypy, zakażenia grypopochodnego lub infekcji z gorączką powyżej 38 °C krew można oddać co najmniej 2 tygodnie od czasu ustąpienia objawów i wyzdrowienia. Krew można oddać 2 tygodnie po zakończeniu leczenia antybiotykami. Nie należy oddawać krwi w okresie miesiączkowania i 3 dni po zakończeniu miesiączki. Należy wstrzymać się z oddawaniem krwi 7 dni po usunięciu zęba, 24 godziny po leczeniu zachowawczym u stomatologa. Krew można oddać po 48 godzinach po szczepieniu przeciwko grypie i żółtaczce oraz po podaniu anatoksyny przeciwtężcowej.

Przyjmowanie leków antykoncepcyjnych, leków hormonalnych stosowanych w okresie menopauzy oraz leków hipotensyjnych nie stanowi przeciwwskazania do oddawania krwi.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group