Sobota, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 1026
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica/Wrocław: Zbigniew Szczygieł ujawnia, że łącznik do A4 powstaje wbrew prawu

Piątek, 28 maja 2010, 9:36
Aktualizacja: 9:40
Autor: Karolina Osińska
Świdnica/Wrocław: Zbigniew Szczygieł ujawnia, że łącznik do A4 powstaje wbrew prawu
Fot. Wiktor Bąkiewicz
– Dokumentacja jest niedokończona, starosta powinien wreszcie wziąć się do roboty – mówi Zbigniew Szczygieł, członek zarządu województwa i kandydat na prezydenta Świdnicy. – Wniosek dotyczący finansowania łącznika do autostrady A4 został pozytywnie oceniony przez Urząd Marszałkowski przechodząc przez sito ocen merytorycznych i formalnych – mówi z kolei starosta Zygmunt Worsa.

Marszałek Szczygieł zwołał wczoraj w Świdnicy konferencję prasową. Dziennikarzom opowiedział, że od 2008 r. powiat świdnicki przekłada podpisanie umowy.

- Zarząd województwa niechętnie, ale wyrażał zgodę na to – powiedział nam wczoraj Zbigniew Szczygieł. – Mam nadzieję, że władze powiatu zdają sobie sprawę z tego, że zaciągają zobowiązania wbrew prawu.

O co chodzi? O to, że pre-umowę na wykonanie drogi łączącej Świdnicę z autostradą podpisano w 2008 r. Wniosek miał być jeszcze w 2008 r. złożony do urzędu marszałkowskiego. Ale powiat przesuwał termin dostarczenia dokumentów. Kiedy wreszcie wniosek trafił do województwa, był niekompletny.

- Przesłaliśmy do świdnickiego starostwa siedem stron poprawek. Po ich poprawieniu znów znaleźliśmy trzy strony błędów – opowiada Szczygieł.

- Wszelkie przesunięcia terminów, zmiany i poprawki, które zawsze mogą się zdarzyć przy realizacji zarówno tak złożonych inwestycji jak budowa drogi, jak i mniejszych projektów, nie są niczym nienaturalnym i dziwnym – odpiera zarzuty starosta Worsa. – Zaznaczamy także, że na wszelkie zmiany terminów złożenia wniosku mieliśmy zgodę Urzędu Marszałkowskiego.

Co teraz? Czy budowa tej ważnej dla powiatu drogi może być zagrożona?

- Zagrożenia zatrzymania inwestycji nie przewiduję - mówi Szczygieł.

- Jakie widzi Pan wyjście? – pytamy.

- Ja? To starosta musi widzieć wyjście. On musi się wreszcie wziąć do roboty – odpowiada członek zarządu województwa.

- Z dużym zdziwieniem przyjęliśmy informacje przekazane przez członka zarządu Województwa Dolnośląskiego Zbigniewa Szczygła, przekazane na wczorajszej konferencji prasowej. Pragniemy podkreślić, że dotychczasowa współpraca z Urzędem Marszałkowskim jest bardzo dobra a wymiana informacji i uwag przebiega wręcz wzorowo – mówi starosta Zygmunt Worsa. - Jeszcze raz podkreślamy, że bardzo chwalimy sobie współpracę z Urzędem Marszałkowskim, cenimy kompetencje pracujących tam urzędników i dziękujemy, że zawsze możemy liczyć na fachową pomoc i poradę w wielu ważnych, trudnych i niejasnych kwestiach. Mamy nadzieję, że wczorajsze uwagi przekazane przez pana Marszałka Zbigniewa Szczygła są tylko i wyłącznie prywatnymi uwagami nie mającymi odzwierciedlenia w rzeczywistości, a dalsza współpraca z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego będzie się układała tak jak do tej pory pomyślnie i wzorowo. My ze swojej strony dołożymy wszelkich starań, żeby właśnie tak było.

Władze powiatu podkreślają, że wszelkie zmiany we wniosku wynikają ze zmian harmonogramu i kwot wynikających z rozstrzygnięć przetargowych. W pierwotnym wniosku były wartości kosztorysowe, teraz powiat wstawia wartości wynikające z wartości poprzetargowych.

- Kolejne zmiany we wniosku wynikają z kolejnych i powtarzających się pism z Urzędu Marszałkowskiego, każących nam poprawiać i zmieniać coś, co wcześniej było akceptowane - mówi wicestarosta Ryszard Wawryniewicz.

Teren budowy łącznika do A4 został przekazany wykonawcy w środę, 26 maja: Łopaty poszły w ruch.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group